Porachunki Podatkowe

Porachunki Podatkowe

Podatki wpływają na Twoje życie!

W pewnym momencie stajesz się podatnikiem. Czy tego chcesz czy nie. Możesz kontrolować ten wpływ, aby nie był szkodliwy!



środa, 31 marca 2010

POMOC PRAWNA PRO BONO

W wyroku z 23 marca 2010 r. Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że usługi nieodpłatnej pomocy prawnej świadczone przez podmiot zajmujący się komercyjnie świadczeniem takich usług, są usługami związanymi z prowadzonym przez ten podmiot przedsiębiorstwem, a tym samym nie są opodatkowane VAT.

Charakter świadczonych przez kancelarię prawną usług pozostawał w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Związek ten polegał, zdaniem kancelarii na wywieraniu pozytywnego wrażenia na potencjalnych i aktualnych klientach oraz budowaniu jej pozytywnego wizerunku jako kancelarii prawnej zaangażowanej w działalność pro bono.

Minister Finansów w wydanej interpretacji twierdził jednak, że w sytuacji gdy świadczone są usługi nieodpłatnej pomocy prawnej przez podmiot zajmujący się komercyjnie świadczeniem takich usług, nie można o takim świadczeniu usługi mówić, iż jest ona związana z prowadzeniem przedsiębiorstwa.

Świadczenie takiej usługi nie wynika z istoty prowadzonego przedsiębiorstwa, lecz stanowi usługę samą w sobie, która z chęci przedsiębiorcy stała się nieodpłatna. W opinii organu, o usłudze związanej z prowadzeniem przedsiębiorstwa można by mówić wtedy, gdyby funkcjonowanie przedsiębiorstwa bez świadczenia takiej usługi nie było możliwe. Usługa bezpłatnej pomocy prawnej stanowi przedmiot działalności, nie jest zaś związana z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa jako takiego.

Jeżeli chcesz wiedzieć dlaczego organ podatkowy przegrał sprawę w obu instancjach, napisz do mnie: porachunki.podatkowe@gmail.com

GRUNTY ROLNE ZAKUPIONE NA CELE INWESTYCYJNE

Od podatku od czynnoci cywilnoprawnych zwolnione jest przeniesienie własności nieruchomości lub ich części, wraz z częściami składowymi, z wyjątkiem budynków mieszkalnych lub ich części znajdujących się na obszarze miast, w drodze umów sprzedaży, dożywocia, o dział spadku (w części dotyczącej spłat lub dopłat), o zniesienie współwłasności (w części dotyczącej spłat lub dopłat), darowizny (w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy), zamiany (do wysokości wartości rynkowej nieruchomości wraz z jej częściami składowymi), pod warunkiem, że w rozumieniu przepisów o podatku rolnym w chwili dokonania czynności nabyte grunty stanowią:
1) gospodarstwo rolne albo
2) utworzą gospodarstwo rolne lub
3) wejdą w skład gospodarstwa rolnego będącego własnością nabywcy
.

Nie stanowi przesłanki do skorzystania ze zwolnienia rolnicze wykorzystywanie nieruchomości przez nabywcę. Ustawa o podatku rolnym również nie wymienia planowanego sposobu wykorzystania nieruchomości gruntowej jako kryterium uznania jej za gospodarstwo rolne.

W celu zminimalizowania negatywnych skutków (w tym finansowych) wykorzystywania preferencyjnych regulacji prawnych (także podatkowych), przewidzianych dla gospodarstw rolnych, opracowany został przez rząd projekt nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw.

Proponuje się w nim opodatkowanie podatkiem rolnym gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne, gruntów zadrzewionych i zakrzewionych na użytkach rolnych, z wyjątkiem zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza lub przeznaczonych w obowiązującym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na cele nierolnicze lub nieleśne w rozumieniu przepisów o ochronie gruntów rolnych i leśnych.

W konsekwencji grunty przeznaczone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na cele inwestycyjne nie wchodziłyby w skład gospodarstwa rolnego, a tym samym ich przeniesienie na podstawie wyżej wymienionych umów, będzie objęte obowiązkiem zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.

Jeżeli masz pytania dotyczące niniejszej informacji, napisz do mnie: porachunki.podatkowe@gmail.com

AKCYZA NA ALKOHOL ZUŻYWANY DO PRODUKCJI WYROBÓW NIEPRZEZNACZONYCH DO SPOŻYCIA

Z tytułu dokonania nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów akcyzowych, które były przedmiotem legalnego obrotu w państwie członkowskim nabycia przed ich przywozem na terytorium kraju, nie powstaje obowiązek zapłaty akcyzy.

W przypadku importu wyrobów nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi, zawierających w swym składzie alkohol etylowy, kwestia określenia wymagań odnośnie do sposobu skażania tego alkoholu należy do państw członkowskich.

Zgodnie z powyższym, w ustawie z dnia 6 grudnia 2010 r. o podatku akcyzowym, zostało ustanowione zwolnienie od akcyzy alkoholu etylowego zawartego w importowanych wyrobach nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi, skażonego środkami skażającymi określonymi przez Ministra Finansów w drodze rozporządzenia.

Jeżeli masz pytania dotyczące niniejszej informacji, napisz do mnie: porachunki.podatkowe@gmail.com

wtorek, 30 marca 2010

OPŁACANIE PRZEZ PRACODAWCĘ KOSZTÓW APLIKACJI

Zdaniem Ministra Finansów (interpretacja z dnia 25 stycznia 2010 r.) wartość świadczeń otrzymanych przez pracownika w związku z opłacaniem przez pracodawcę kosztów aplikacji, także w stosunku do aplikanta radcowskiego zatrudnionego w kancelarii radcy prawnego, może skorzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego.

Użyte w przepisach sformułowanie "przepisy odrębne" obejmuje cały szereg aktów prawnych, z których wynika prawo pracownika do otrzymywania od pracodawców świadczeń w związku z podnoszeniem swych kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego.

Pracownik kancelarii radcy prawnego uczestnicząc w aplikacji radcowskiej, podnosi kwalifikacje i poszerza umiejętności zawodowe związane z wykonywaną przez niego pracą.

Pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych na podstawie skierowania zakładu pracy przysługuje, o ile umowa zawarta między nim i zakładem pracy nie stanowi inaczej:
1) zwrot kosztów uczestnictwa, w tym zakwaterowania, wyżywienia i przejazdu,
2) urlop szkoleniowy na udział w obowiązkowych zajęciach oraz zwolnienie z części dnia pracy.

Chcesz wiedzieć więcej, napisz do mnie: porachunki.podatkowe@gmail.com

MNIEJ ODSETEK ZA PRZEDŁUŻAJĄCE SIĘ POSTĘPOWANIE KONTROLNE!

Nowelizacja ustawy o kontroli skarbowej zmienia zasady naliczania odsetek od zaległości podatkowych. Odsetki nie będą naliczane za okres od dnia wszczęcia postępowania kontrolnego do dnia doręczenia decyzji wydanej w pierwszej instancji, jeżeli okres ten przekroczy 6 miesięcy.

W przypadku zawieszenia postępowania z urzędu, odsetki nie będą naliczane za okres od dnia wydania postanowienia o zawieszeniu do dnia doręczenia postanowienia o podjęciu zawieszonego postępowania.

Obecnie, bez względu na czas trwania postępowania kontrolnego – nawet, jeżeli jego wydłużenie nastąpiło bez winy podatnika – podatnik zawsze musi zapłacić odsetki za zwłokę.

Chcesz wiedzieć kiedy odsetki są naliczane a kiedy nie, napisz do mnie: porachunki.podatkowe@gmail.com

WALORYZACJA KAUCJI NAJEMCÓW LOKALI MIESZKALNYCH

W opinii Ministra Finansów, poniesione przez TBS koszty waloryzacji kaucji wniesionej przez najemców lokali mieszkalnych należy kwalifikować jako koszty, które pomniejszają przychody uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi (interpretacja z dnia 15 lutego 2010 r.).

Przez gospodarkę zasobami mieszkaniowymi należy rozumieć całość podejmowanych działań mających na celu prawidłowe gospodarowanie substancją mieszkaniową znajdującą się w wybudowanych budynkach mieszkalnych. Przejawia się to m.in. w ponoszeniu kosztów (wydatków) mających związek z utrzymaniem istniejących zasobów mieszkaniowych w należytym stanie.

Do tego rodzaju kosztów kwalifikują się, m.in. koszty waloryzacji kaucji wniesionej przez najemców lokali mieszkalnych, odpisy aktualizujące na należności od tych najemców oraz uiszczone odsetki od kredytu udzielonego ze środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego, kalkulowane w opłatach czynszowych należnych od najemców użytkujących wybudowane lokale mieszkalne.

Jeżeli masz pytania dotyczące niniejszej informacji, napisz do mnie: porachunki.podatkowe@gmail.com

poniedziałek, 29 marca 2010

MNIEJ WEZWAŃ DO URZĘDÓW

Organ administracji publicznej będzie mógł wzywać osoby do udziału w podejmowanych czynnościach i do złożenia wyjaśnień lub zeznań na piśmie, a w razie konieczności osobiście lub przez pełnomocnika, jeżeli jest to niezbędne dla rozstrzygnięcia sprawy lub dla wykonywania czynności urzędowych.

Organ podatkowy będzie mógł wezwać stronę lub inne osoby do złożenia wyjaśnień, zeznań lub dokonania określonej czynności na piśmie, a w razie konieczności osobiście lub przez pełnomocnika, jeżeli jest to niezbędne dla wyjaśnienia stanu faktycznego lub rozstrzygnięcia sprawy. Organ obowiązany będzie dołożyć starań, aby zadośćuczynienie wezwaniu nie było uciążliwe.

Jeżeli osoba wezwana nie będzie mogła stawić się z powodu choroby, kalectwa lub innej ważnej przyczyny, organ podatkowy może przyjąć wyjaśnienie lub zeznanie albo dokonać czynności w miejscu pobytu tej osoby, jeżeli pozwalają na to okoliczności, w jakich znajduje się ta osoba.

Tak wynika z planów nowelizacji KPA i Ordynacji podatkowej, która wejdzie w życie w tym roku.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej, napisz do mnie: porachunki.podatkowe@gmail.com

PROMOCJA LUB REKLAMA WOLNA OD PIT-8C DO 200 ZŁ

Wolna od podatku będzie wartość nieodpłatnych świadczeń, od świadczeniodawcy w związku z jego promocją lub reklamą - jeżeli jednorazowa wartość tych świadczeń nie przekroczy kwoty 200 zł.

Do wysokości limitu podatnik przy działaniach promocyjno-marketingowych nie ma obowiązku składania PIT-8C.

Zwolnienie nie będzie miało zastosowania, jeżeli świadczenie dokonywane będą na rzecz pracownika świadczeniodawcy lub osoby pozostającej ze świadczeniodawcą w stosunku cywilnoprawnym.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat zwolnienia, napisz do mnie: porachunki.podatkowe@gmail.com

WYŻSZA WARTOŚĆ PREZENTÓW O MAŁEJ WARTOŚCI

Nowelizacja ustawy o podatku VAT podwyższa kwotę prezentów o małej wartości. Prezentem o małej wartości będą przekazywane przez podatnika jednej osobie towary o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 100 zł, jeżeli podatnik prowadzi ewidencję pozwalającą na ustalenie tożsamości tych osób.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej, napisz do mnie: porachunki.podatkowe@gmail.com

sobota, 27 marca 2010

JEDNO ZGŁOSZENIE AKTUALIZACYJNE DLA VAT I NIP

Nie będzie potrzeby dwukrotnego zgłaszania zmiany tych samych danych w jednym urzędzie skarbowym – raz dla celów podatku VAT, drugi raz – dla celów NIP.

W przypadku zmiany danych objętych zgłoszeniem identyfikacyjnym oraz rejestracyjnym na podatniku ciąży obowiązek aktualizacji tych danych poprzez złożenie zgłoszenia aktualizacyjnego dla celów NIP (14 dni od dnia, w którym nastąpiła zmiana) oraz zgłoszenia zmiany danych dla celów VAT (7 dni od dnia, w którym nastąpiła zmiana).

Uchwalona w dniu 19 lutego 2010 r. nowelizacja ustawy o VAT zwalnia podatników z obowiązku zgłaszania zmiany danych dla celów VAT w przypadku, gdy zmiana ta dotyczy danych ujętych również w zgłoszeniu identyfikacyjnym, dla celów NIP.

BARDZIEJ CZYNNY UDZIAŁ STRONY W POSTĘPOWANIU PODATKOWYM

Organ podatkowy, przekazując sprawę, będzie zobowiązany ustosunkować się do przedstawionych zarzutów i poinformować stronę o sposobie ustosunkowania się do nich.

Podatnicy często nie mogą aktywnie uczestniczyć w postępowaniu podatkowym, adekwatnie do sytuacji przedstawiać swoje racje i dowody. Nie dochodzi do wymiany argumentów między stroną postępowania a organem je prowadzącym - do merytorycznej dyskusji prowadzonej na tle konkretnej sprawy, która pozwala na ustalenie prawdy o faktach i prawie, przez co sprzyja trafności rozstrzygnięcia. Zmianę ma zagwarantować uchwalona w dniu 19 lutego 2010 r. nowelizacja Ordynacji podatkowej, która wejdzie w życie w tym roku.

Zmiana polega na zobowiązaniu organu podatkowego I instancji, a więc tego, który wydał zaskarżone rozstrzygnięcie (decyzję, postanowienie) do poinformowania strony o sposobie ustosunkowania się do podniesionych przez nią w odwołaniu zarzutów w przypadku, gdy odwołanie to organ podatkowy przekazuje, do organu odwoławczego, bo uznaje odwołanie za uzasadnione jedynie częściowo albo za nieuzasadnione całkowicie.

Odwołanie wraz z aktami sprawy jest przekazywane organowi odwoławczemu bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie 14 dniu od dnia otrzymania odwołania.

Przekazując sprawę (odwołanie i akta) organowi odwoławczemu organ podatkowy obowiązany jest ustosunkować się do przedstawionych przez stronę w odwołaniu zarzutów. Dokument ten nie jest jednak przekazywany stronie, która wniosła odwołanie.

PREFERENCJE PODATKOWE DLA SIŁ ZBROJNYCH USA

Planowana jest nowelizacja rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie preferencji podatkowych dla sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych, w związku z pobytem tych sił zbrojnych na terytorium Polski.

Zmiana dotyczy:
1) stosowania stawki 0% VAT do dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych,
2) zwolnienia od VAT towarów importowanych przez siły zbrojne Stanów Zjednoczonych,
3) zwolnienie od VAT importu rzeczy przeznaczonych do osobistego użytku i mebli, jeżeli taki import dokonywany jest przez członków sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych i personelu cywilnego, członków ich rodzin lub pracowników wykonawców kontraktowych Stanów Zjednoczonych w okresie 12 miesięcy od momentu pierwszego przybycia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w ilościach niewskazujących na handlowe przeznaczenie tych towarów,
4) zwolnienia od podatku importu przez członków sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych i personelu cywilnego, członków ich rodzin oraz pracowników wykonawców kontraktowych Stanów Zjednoczonych za pośrednictwem wojskowego urzędu pocztowego, w czasie wykonywania zadań na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli towary te przeznaczone są do ich osobistego lub domowego uŜytku lub do konsumpcji przez te podmioty. Ze zwolnienia wyłączone zostaną napoje alkoholowe, tytoń i wyroby tytoniowe,
5) zwolnienia w zakresie dostawy towarów i świadczenia usług w ramach działalności związanej z prowadzeniem wojskowej usługowej działalności wspierającej, która będzie założona, utrzymywana i prowadzona przez siły zbrojne Stanów Zjednoczonych, w obrębie uzgodnionych obiektów i terenów.

Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem jego ogłoszenia.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat nowelizacji, napisz do mnie: porachunki.podatkowe@gmail.com

piątek, 26 marca 2010

RYCZAŁT NAJMU LOKALU MIESZKALNEGO

Ryczałt od przychodów z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, do kwoty stanowiącej równowartość 4.000 euro w 2009 r. wynosił 8,5 %; a od nadwyżki ponad tę kwotę - 20 % przychodów. Od dnia 1 stycznia 2010 r. stawka ryczałtu od przychodów z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze wynosi 8%.

W przypadku osiągania ww. przychodów, podatnik rozpoczynający osiąganie takich przychodów w trakcie roku podatkowego składa pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika nie później niż do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Tak przewiduje nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustawuchwalona w dniu 18 marca 2010 r. przez Sejm.

Wysokość czynszu określają strony umowy najmu. Czynsz ten stanowi przysporzenie majątkowe wynajmującego, a tym samym jest przychodem w rozumieniu podatkowym. Nie są przychodem osiąganym z najmu ponoszone przez najemcę wydatki (opłaty) związane z przedmiotem najmu (np. abonament za media, opłaty za rozmowy telefoniczne, wodę, energię elektryczną, gaz), jeżeli z umowy wynika, że najemca jest zobowiązany do ich ponoszenia.

Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, niezależnie od tego, czy małżonkowie opodatkowują przychody z najmu wspólnej nieruchomości razem czy też osobno, limit przychodu - 4000 euro odnosił się łącznie do obojga małżonków. Gdy małżonkowie rozliczali się oddzielnie (każde od połowy przychodów z najmu), podatnik był zobowiązany opłacać ryczałt w wysokości 20% przychodu, gdy jego przychód przekroczy 2000 euro.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej, napisz do mnie: porachunki.podatkowe@gmail.com

JEDNORAZOWA AMORTYZACJA SAMOCHODU CIĘŻAROWEGO

Zdaniem Ministra Finansów, podatnik prowadzący działalność gospodarczą w zakresie drogowego transportu towarowego może skorzystać z jednorazowego odpisu amortyzacyjnego od nabytych dla potrzeb tej działalności pojazdów transportu towarowego, w tym samochodów ciężarowych.

Jednorazowy odpis amortyzacyjny jakkolwiek stanowi pomoc publiczną, to nie stanowi pomocy na nabycie środka trwałego. Zatem podatnicy prowadzący działalność gospodarczą w zakresie drogowego transportu towarowego mają możliwość korzystania z jednorazowych odpisów amortyzacyjnych od nabytych dla potrzeb tej działalności pojazdów transportu towarowego w tym samochodów ciężarowych (interpretacja z dnia 15 października 2009 r.).

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat, napisz do mnie: porachunki.podatkowe@gmail.com

NAGRODY PIENIĘŻNE WYPŁACANE STUDENTOM PRZEZ UCZELNIĘ

W opinii Ministra Finansów nagrody pieniężne wypłacane studentom przez uczelnię stanowią dla nich przychód z innych źródeł, podlegający opodatkowaniu, który należy ująć w informacji PIT-8C. Tym samym uczelnia nie musi pobierać zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych z tego tytułu (interpretacja z dnia 20 listopada 2008 r.).

Za przychody z innych źródeł, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, niektóre dotacje (subwencje), dopłaty, nagrody i niektóre inne nieodpłatne świadczenia oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat opodatkowania przychodów studentów, napisz do mnie: porachunki.podatkowe@gmail.com

czwartek, 25 marca 2010

WYJAZDY SŁUŻBOWE W KIEROWCY

W piśmie z dnia 15 lutego 2010 r. Minister Finansów (interpretacja ogólna) wskazał, że diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika na obszarze kraju i poza nim zwolnione są z podatku dochodowego od osób fizycznych do wysokości określonej w odrębnych przepisach.

Przychylając się do orzecznictwa wojewódzkich sądów administracyjnych i Naczelnego Sądu Administracyjnego, Minister Finansów podzielił stanowisko utrwalone w linii orzecznictwa tych sądów, dotyczące możliwości zaliczania do kosztów podatkowych diet z tytułu podróży służbowych, odbywanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie usług transportowych.

Więcej szczegółów możesz uzyskać, jeśli do mnie napiszesz: porachunki.podatkowe@gmail.com

KOSZTY DOJAZDU PRACOWNIKÓW DO PRACY SFINANSOWANE PRZEZ PRACODAWCĘ

Zdaniem Ministra Finansów, otrzymane od pracodawcy świadczenie w postaci dofinansowania kosztów dojazdu do i z miejsca pracy, gdy pracodawca zna liczbę i tożsamość osób, dla których wykupuje miejsce w środku transportu przewoźnika, stanowi u pracowników przychody ze stosunku pracy.

Fakt nieustalania, którzy z pracowników korzystali i w jakim stopniu z wykupionej przez pracodawcę możliwości przejazdu na określonych trasach i w określonym czasie, nie jest okolicznością powodującą brak możliwości ustalenia przychodu ze stosunku pracy po stronie osób dla których zakupiono to świadczenie (interpretacja z dnia 22 stycznia 2009 r.).

SPRZEDAŻ ŚWIADECTW POCHODZENIA ENERGII

W wyroku z 12 stycznia 2010 r. Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że w wyniku sprzedaży świadectw pochodzenia energii mamy do czynienia z przychodem ze sprzedaży praw majątkowych.

Zdaniem NSA, przychód ze sprzedaży świadectw stanowiących towar giełdowy, będących odrębnym od wytworzonej energii, przedmiotem obrotu, ale nie uzyskiwany przez podatnika prowadzącego działalność gospodarczą w zakresie obrotu tymi świadectwami, jest przychodem ze sprzedaży praw majątkowych.

Od dnia 1 stycznia 2010 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia świadectw pochodzenia otrzymanych przez przedsiębiorstwa energetyczne zajmujące się wytwarzaniem energii elektrycznej w odnawialnych źródłach energii.

środa, 24 marca 2010

WPIS GOŚCINNY

Abonament rtv

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 16.03.2010 r. (sygnatura akt K 24/08) wydany w sprawie przepisów ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych skłonił mnie do chwili zastanowienia. Przyczynkiem do tego jest to, że Trybunał w wyroku uznał, iż przepisy art. 7 ust. 1, 3, 5, 6 tej ustawy dotyczące egzekucji abonamentu radiowo – telewizyjnego są zgodne zgodne z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej.

Stwierdzenie zgodności przepisów z Konstytucją w zasadzie nie może budzić wątpliwości, ponieważ skoro ustawa nakazuje uiszczać opłaty, to obowiązek ten co do zasady powinien być wykonywany przez wszystkich, którzy posiadają odbiorniki radiofoniczne lub telewizyjne w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu.

Pomimo tej oczywistości wyrok ten może być groźny dla niektórych spośród osób wymienionych w art. 4 ustawy abonamentowej, które z mocy prawa zwolnione są z obowiązku uiszczania opłat abonamentowych. Jest to dość liczna grupa osób zdefiniowana poprzez opisanie ich cech stanowiących przesłanki zwolnienia.

Moje szczególne zainteresowanie wzbudziła grupa osób, które ukończyły 75 lat. Zwolnienie ich z opłat jest rzeczywiście jak najbardziej uzasadnione – w szczególności gdy się zważy to, że najczęściej są to osoby otrzymujące bardzo niskie emerytury.

Ale nie to jest najważniejsze, ponieważ aby skorzystanie ze zwolnienia było możliwe, to osoby w tym wieku – zresztą jak każde inne z kategorii zwolnionych od opłat – muszą złożyć w na Poczcie oświadczenie, że ukończyły już 75 lat.

W czym tkwi problem, ano w tym, że w dużej części osoby w tym wieku bywają faktycznie samotne, gdyż rodzina się nimi nie interesuje, a ponadto także w dużej części są one schorowane. W takich okolicznościach żądanie od tych osób udania się na Pocztę jest nałożeniem nieludzkiego obowiązku (nie wszyscy mu podołają), bo czegóż on dotyczy, ano tego jak w przysłowiowym dowcipie – „muszą one udowadniać, że nie są wielbłądami”.

Gdy tego nie uczynią, a taka sytuacja może mieć miejsce choćby z tego względu, że do najbliższej placówki pocztowej jest daleko, bo przecież w polskiej rzeczywistości nie w każdej miejscowości „poczta jest za rogiem”, to z całą powagą prawa i w majestacie wyroku Trybunału do tych osób mogą zawitać egzekutorzy z urzędów skarbowych.

Gdyby tak się zdarzyło, to jeszcze pół biedy, bo może się okazać, że egzekutor podpowie, iż osoby te mogą się zwrócić do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w wnioskiem o umorzenie zaległych opłat. Ale przecież egzekutorzy też ludzie, więc dotknięci sią również wadą lenistwa. Z tego też względu, idąc po najprostszej lini oporu, zajmą oni najprawdopodobniej tym biednym i często schorowanym ludziom ich emeryturę, bo tu wystarczy wysłać zajęcie do organu emerytalnego, który zostanie wskazany przez pocztę jako wierzyciela opłaty abonamentowej.

I tu wieje grozą, bo w odniesieniu do 75-latków powiedzieć trzeba, iż Rzecznik Praw Obywatelskich złożył skargę dotyczącą źdźbła w oku, a nie dostrzegł belki. Biorąc po uwagę obyczaje w Polsce dziwić się temu nie należy, bo komu są potrzebni ludzie w podeszłym wieku, a na dodatek często jeszcze schorowani – może ustawodawca liczył, że nie wszystkim z nich uda się pokonać drogę na Pocztę, więc będzie taniej, gdyż ustanie obowiązek wypłacania im emerytury.

doradca podatkowy

JEDNOKROTNE OPODATKOWANIE KAPITAŁU W SPÓŁKACH KAPITAŁOWYCH

W piśmie z dnia 22 lutego 2010 r. (interpretacja ogólna) Minister Finansów wypowiedział się na temat podatku od czynności cywilnoprawnych pobieranego od umów spółek kapitałowych.

Zasadą wynikającą z prawa wspólnotowego jest jednokrotne opodatkowanie kapitału w spółkach kapitałowych.

W wyroku z dnia 12 listopada 2009 r. Trybunał Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich (C-441/08 Elektrownia Pątnów) wskazał, że zasady takiej należy przestrzegać bezwzględnie, w tym w odniesieniu do powstałych po dniu 1 maja 2004 r. skutków zdarzeń mających miejsce przed przystąpieniem Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej.

Minister Finansów uznał, że odliczeniu od podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych lub odpowiednio zwolnieniu od tego podatku podlegają także kwoty pożyczek udzielonych spółce kapitałowej przez wspólnika, opodatkowane przed dniem 1 maja 2004 r., jeżeli konwertowane są na kapitał zakładowy spółki po tym dniu.

Więcej na temat tego, jak rozliczyć podatek w przypadku zmiany umowy spółki w okresie od dnia 1 maja 2004 r. do dnia 31 grudnia 2008 r., oraz po dniu 1 stycznia 2009 r., się dowiesz, jeśli do mnie napiszesz: porachunki.podatkowe@gmail.com

LOKATY JEDNODNIOWE. BEZ PODATKU!

Lokaty z jednodniową kapitalizacją odsetek nie podlegają opodatkowaniu.

Ponieważ podatek należny zaokrągla się w dół do pełnego złotego, a dzienne odsetki nie przekroczą 2,50 zł, podstawę opodatkowania zaokrąglamy do 2 zł, zatem podatek (ryczałt 19%), wynosi mniej niż 50 groszy, zaokrąglamy go w dół, zatem wynosi on 0 zł.

Ministerstwo Finansów potwierdziło, że działanie takie jest całkowicie zgodne z prawem, zatem klienci banków korzystających z takiego oprocentowania, mogą być spokojni.

Podatek rozlicza bank, a podatnik nie wykazuje go w zeznaniu rocznym.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej, napisz do mnie: porachunki.podatkowe@gmail.com

REFUNDACJA WYMIANY STOLARKI OKIENNEJ

W interpretacji ogólnej z dnia 17 marca 2010 r. Minister Finansów wypowiedział się na temat refundacji otrzymywanych z tytułu wydatków poniesionych na wymianę stolarki okiennej.

Interpretacja dotyczy zwrotów od spółdzielni mieszkaniowych osobom posiadającym spółdzielcze (lokatorskie i własnościowe) prawa do lokali mieszkalnych oraz od właścicieli mieszkań zakładowych i komunalnych na rzecz najemców tych lokali mieszkalnych.

W opinii Ministra Finansów otrzymany od spółdzielni zwrot wydatków stanowi dla podatnika przychód z innych źródeł, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym w zeznaniu podatkowym składanym za rok, w którym podatnik otrzymał refundację. Jest to stanowisko ugruntowane tak mocno, jak ugruntowane jest dokładnie przeciwne stanowisko sądów administracyjnych w tej sprawie.

Minister Finansów to wie, i daje temu wyraźnie wyraz w wydanej właśnie interpretacji. Tym samym zachęca podatników do skorzystania z drogi sądowej, która to droga gwarantuje sukces w uzyskaniu korzystnej podatkowo decyzji. Podaje też niezbędne orzecznictwo, na które można się powołać w skardze do sądu. Można powiedzieć: chwała mu za to!

Minister Finansów jest łaskawszy w stosunku do podatników, którzy uprzednio dokonali odliczenia poniesionych wydatków na wymianę okien w ramach ulgi na remont i modernizację, a następnie otrzymali zwrot tych wydatków. Odstępuje bowiem od dotychczasowej interpretacji i daje im prawo wyboru – mogą oni sami zadecydować co do sposobu uwzględnienia zwrotu w zeznaniu podatkowym. Zatem otrzymanie od spółdzielni mieszkaniowej zwrotu wydatków poniesionych na wymianę stolarki okiennej nie stanowi dla tych osób przychodu podlegającego opodatkowaniu.

Na podobną pobłażliwość podatkową mogą liczyć najemcy, którzy podczas trwania umowy najmu, z własnych środków sfinansują wymianę okien a następnie otrzymają od właściciela zwrot tych wydatków.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej, napisz do mnie: porachunki.podatkowe@gmail.com

wtorek, 23 marca 2010

PRZEKAZANIE TOWARÓW PRACOWNIKOM A VAT

W dniu 19 lutego 2010 r. Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że dostarczanie pracownikom produktów spożywczych w sytuacji, gdy obowiązek tego rodzaju świadczeń nie wynika dla podatnika z przepisów prawa, jest przekazaniem towarów na osobiste potrzeby pracowników podlegającym opodatkowaniu podatkiem VAT.

Odpowiednie przepisy prawa pracy, w tym dotyczące BHP, nakładają na pracodawcę obowiązek przekazywania na rzecz pracowników niektórych towarów, zaspokajających ich potrzeby jako pracowników. Przekazywanie takich towarów nie następuję więc w ramach swobody kontraktowej stron, ale w wykonaniu prawnego obowiązku pracodawcy względem pracowników.

W rozstrzyganej sprawie przekazywane produkty żywnościowe nie były wydawane pracownikom w związku z obowiązkami wynikającymi z przepisów prawa pracy czy też przepisów BHP. A zatem uznać należy, iż skoro produkty te w świetle przepisów prawa pracy nie są związane ze stosunkiem pracy, to tym samym nie są potrzebami pracowniczymi, lecz są potrzebami osobistymi pracowników.

Ażeby można było mówić o przekazaniu przez podatnika towarów na zaspokojenie potrzeb pracowniczych, pozostających w związku z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem, należałoby powołać konkretne przepisy prawa pracy, obligujące podatnika do przekazania pracownikom określonych towarów w określonej ilości.

Chcesz więcej informacji na temat tego wyroku i jego konsekwencji, napisz do mnie: porachunki.podatkowe@gmail.com

NOWE PKWIU 2008

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne odwołują się do klasyfikacji PKWiU z 1997 r.

Z dniem 1 stycznia 2009 r. weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU), które wprowadziło nową klasyfikację PKWiU.

Od dnia 1 stycznia 2011 r. zmianie ulegną te przepisy wyżej wskazanych ustaw, które obecnie w swej treści odwołują się do klasyfikacji PKWiU z 1997 r.

Zmienione przepisy będą odwoływać się do nowo wprowadzonej klasyfikacji PKWiU z 2008 r. Nie wpłynie to w żaden sposób na zmianę statusu prawnopodatkowego podatników.
Celem nowelizacji jest jedynie przyporządkowanie nowych symboli i nazw grupowań PKWiU z 2008 r., bez merytorycznej zmiany przepisów podatkowych.

KWALIFIKACJE ZAWODOWE PRACOWNIKÓW

Projekt nowelizacji ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje zmianę przepisów dotyczących zasad dokształcania się pracowników.

Proponowane przepisy odnoszą się jednak nie tylko do podnoszenia kwalifikacji zawodowych, ale również podnoszenia poziomu wykształcenia ogólnego.

W dniu 10 kwietnia 2010 r. utraci moc obowiązująca przepis Kodeksu Pracy, który nakłada na pracodawcę obowiązek ułatwiania pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Do tego czasu parlament powinien uchwalić nowe zasady zapewniające pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych.
Projekt nowelizacji wprowadzi takie same reguły dotyczące urlopów i zwolnień pracowników, którzy podnoszą kwalifikacje tylko „za zgodą” pracodawcy, z tymi, którzy podnoszą kwalifikacje „z inicjatywy”.

W konsekwencji nastąpi nowelizacja przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który zwalnia z podatku wartość świadczeń przyznanych pracownikowi na naukę i kształcenie zawodowe.

Więcej na ten temat się dowiesz, jeśli do mnie napiszesz: porachunki.podatkowe@gmail.com

poniedziałek, 22 marca 2010

KWARTALNE INFORMACJE PODSUMOWUJĄCE W 2010 R.

Przekroczenie limitu 500.000 zł dla wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów w którymkolwiek z kwartałów 2009 r. powoduje, że masz obowiązek składania miesięcznych informacji podsumowujących począwszy od informacji składanej za styczeń 2010 r.

Zasadniczo, podatnicy od dnia 1 stycznia 2010 r. muszą częściej niż do tej pory, składać informacje podsumowujące. Obecnie o transakcjach w zakresie handlu wewnątrzwspólnotowego należy informować za okresy miesięczne, a nie kwartalne.
Krótszy okres sprawozdawczy nie dotyczy jednak niektórych podatników.

W formie papierowej termin upływa 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu lub kwartale, za który składana jest informacja. W formie elektronicznej termin upływa 25. dnia miesiąca następującego po okresie sprawozdawczym.

Jeśli chcesz wiedzieć, kiedy można składać kwartalne informacje podsumowujące, napisz do mnie: porachunki.podatkowe@gmail.com

ZWOLNIENIE PODMIOTOWE DLA PODATNIKÓW VAT W 2010 i 2011 R.

Podatnicy VAT, którzy w 2009 r. zrezygnowali dobrowolnie ze zwolnienia podmiotowego, u których obrót nie przekroczył w 2009 r. kwoty 50.000 zł (ew. proporcji, jeżeli rozpoczęli wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu w ciągu roku) nie korzystają ze zwolnienia podmiotowego od dnia 1 stycznia 2010 r.

Jeżeli będą chcieli ponownie skorzystać ze zwolnienia podmiotowego, z którego sami zrezygnowali w 2009 r., mogą do niego powrócić dopiero od dnia 1 stycznia 2011 r.

W ich przypadku nie znaczenia podniesienie kwoty limitu obrotu uprawniającego do zwolnienia podmiotowego do 100.000 zł.

W podobnej sytuacji są podatnicy, którzy zrezygnują ze zwolnienia podmiotowego w 2010 r., a którzy nie przekroczą limitu obrotu określonego na 2010 r. w kwocie 100.000 zł (lub jej proporcji).
Podatnicy ci nie będą mogli przyspieszyć terminu powrotu do zwolnienia podmiotowego, zatem będą mogli skorzystać z tego zwolnienia zgodnie z ogólnymi zasadami dopiero po upływie roku, licząc od końca roku, w którym zrezygnowali ze zwolnienia, tj. dopiero od dnia 1 stycznia 2012 r.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat, napisz do mnie: porachunki.podatkowe@gmail.com

MIEJSCE ŚWIADCZENIA USŁUG RESTAURACYJNYCH I CATERINGOWYCH ORAZ KRÓTKOTERMINOWEGO WYNAJMU ŚRODKÓW TRANSPORTU

Od dnia 1 stycznia 2010 r. dla usług restauracyjnych i cateringowych oraz krótkoterminowego wynajmu środków transportu inaczej niż wcześniej, określa się miejsce ich świadczenia.

W przypadku usług restauracyjnych i cateringowych obowiązuje zasada ich opodatkowania w miejscu, gdzie te usługi są faktycznie wykonywane (bez względu na status nabywcy). Wyjątkiem jest świadczenie usług restauracyjnych i cateringowych na pokładach statków, statków powietrznych lub pociągów podczas części transportu pasażerów wykonanej na terytorium Wspólnoty. W takim przypadku miejscem świadczenia tych usług jest miejsce rozpoczęcia przewozu osób.

W przypadku usług krótkoterminowego wynajmu środków transportu miejscem świadczenia usług jest miejsce, w którym te środki transportu są rzeczywiście oddawane do dyspozycji usługobiorcy (niezależnie od statusu usługobiorcy).

Wynajmem krótkoterminowym środków transportu jest ciągłe posiadanie środka transportu lub korzystanie z niego przez okres nieprzekraczający 30 dni, a w przypadku jednostek pływających – przez okres 90 dni.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak określić miejsce świadczenia usług, napisz do mnie: porachunki.podatkowe@gmail.com

niedziela, 21 marca 2010

ABONAMENT RADIOWO-TELEWIZYJNY TRZEBA PŁACIĆ!

Niezapłacony abonament radiowo-telewizyjny wyegzekwuje naczelnik urzędu skarbowego. Tak wynika z wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 16 marca 2010 r. Przepisy dotyczące egzekucji abonamentu radiowo-telewizyjnego nie naruszają konstytucji.

Trybunał Konstytucyjny podkreślił, że decyzja Poczty jest decyzją administracyjną i - jeśli użytkownik niezarejestrowanego odbiornika nie odwoła się od niej (albo odwołanie nie zostanie uwzględnione) - staje się ostateczna i wykonalna.

Egzekucja może zaś być wszczęta po upływie siedmiu dni od doręczenia mu pisemnego upomnienia, przesyłanego po upływie terminu wykonania obowiązku, wynoszącego 14 dni, wynikającego z Ordynacji podatkowej.

Tym samym użytkownik niezarejestrowanego odbiornika, po otrzymaniu decyzji Poczty, ma 14 dni na zapłatę opłaty karnej albo na odwołanie od decyzji, a jeśli stanie się ona ostateczna i wykonalna, Poczta powinna wysłać upomnienie.

Po bezskutecznym upływie siedmiodniowego terminu w nim określonego, Poczta powinna wystawić tytuł wykonawczy i niezwłocznie skierować go do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, który może zastosować każdy środek egzekucyjny prowadzący bezpośrednio do wykonania obowiązku (może egzekwować opłatę karną, między innymi z pieniędzy i rachunków bankowych, wynagrodzenia za pracę lub świadczeń z zaopatrzenia emerytalnego i ubezpieczenia społecznego, a także z innych praw majątkowych, ruchomości i nieruchomości).

Więcej na temat egzekucji opłaty? Napisz do mnie: porachunki.podatkowe@gmail.com

NOWA UMOWA O UNIKANIU PODWÓJNEGO OPODATKOWANIA MIĘDZY POLSKĄ I FINLANDIĄ

Od dnia 1 stycznia 2011 r. zacznie obowiązywać nowa Konwencja między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Finlandii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, podpisana w Helsinkach dnia 8 czerwca 2009 r.

Zgodnie z nową umową, polscy rezydenci osiągający dochody opodatkowane w Finlandii, unikną podwójnego opodatkowania według metody wyłączenia z progresją, dochody osiągnięte w Finlandii będą wyłączone z podstawy opodatkowania w Polsce, ale muszą zostać uwzględnione dla ustalenia stawki polskiego podatku. W stosunku do niektórych dochodów będzie obowiązywała metoda zaliczenia proporcjonalnego.

W stosunku do obecnie obowiązującej umowy z 1977 r., zmianie uległy wysokości stawek podatku u źródła od dywidend, odsetek i należności licencyjnych.

Chcesz poznać wysokość stawek podatku, napisz do mnie: porachunki.podatkowe@gmail.com

PREFERENCJE W PRZYPADKU USŁUG PRACODAWCA A PRACOWNIK

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w dniu 2 lutego 2010 r. wydał interpretację indywidualną w której stwierdził, że u pracownika korzystającego na preferencyjnych warunkach z usług świadczonych przez pracodawcę wchodzących w zakres prowadzonej działalności gospodarczej powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym w wysokości różnicy pomiędzy opłatą wniesioną przez pracownika a wysokością opłaty stosowanej dla osoby niebędącej pracownikiem.

Dla celów podatkowych, nieodpłatne świadczenie obejmuje działanie lub zaniechanie na rzecz innej osoby oraz wszystkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu lub te wszystkie zdarzenia prawne i zdarzenia gospodarcze w działalności osób prawnych, których skutkiem jest nieodpłatne, to jest nie związane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu, przysporzenie majątku innej osobie, mające konkretny wymiar finansowy (uchwała NSA z dnia 18 listopada 2002 r.).

Jeżeli przedmiotem nieodpłatnego świadczenia są usługi wchodzące w zakres działalności gospodarczej dokonującego świadczenia, wartość takiego świadczenia należy ustalić według cen stosowanych wobec innych odbiorców.

Wszelkie świadczenia otrzymywane przez pracownika od pracodawcy stanowią, co do zasady, u pracownika przychód ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu. Jeżeli pracownik uiszcza opłaty niższe niż te, jakie ponoszą z tego tytułu osoby niebędące pracownikami, przychodem u pracownika będzie różnica pomiędzy ceną stosowaną wobec innych osób a ceną uiszczoną przez pracownika.

Jednak po spełnieniu określonych warunków powstała różnica nie będzie przychodem pracownika podlegającego opodatkowaniu.
Chcesz się dowiedzieć kiedy? Pisz do mnie: porachunki.podatkowe@gmail.com

sobota, 20 marca 2010

USŁUGI MEDYCZNE A PODATEK OD NIERUCHOMOŚCI

Projekt nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych rozszerza możliwość stosowania obniżonej stawki podatku od nieruchomości dla budynków zajmowanych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług medycznych. Dokładniej, chodzi o nieruchomości zajęte na prowadzenie działalności w zakresie świadczenia usług medycznych, w tym przez szpitale i sanatoria.

Obecnie, w celu zastosowania stawki preferencyjnej od budynków lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie świadczeń zdrowotnych musi zachodzić związek bezpośredni przeznaczenia budynku z udzielaniem świadczeń zdrowotnych.

Organy podatkowe dopuszczają stosowanie obniżonej stawki podatku od nieruchomości, tylko dla pomieszczeń w szpitalach i sanatoriach, w których świadczy się usługi lecznicze. Najwyższą stawką opodatkowane są natomiast pomieszczenia bazy noclegowej pacjentów, stołówki, kuchnie, recepcje. Przepisy te są stosowane przez organy podatkowe bardzo restrykcyjnie, z obowiązkiem korekty łącznie, nawet 5 lat wstecz.

Zmiana przepisów umożliwi szersze stosowanie preferencyjnej stawki podatku od nieruchomości, w przypadku budynków przeznaczonych do świadczenia usług zdrowotnych. Zacznie obowiązywać jeszcze w tym roku.

Więcej dowiesz się pisząc do mnie: porachunki.podatkowe@gmail.com

USŁUGI TECHNIKÓW DENTYSTYCZNYCH SĄ ZWOLNIONE OD VAT

W interpretacji ogólnej z 9 lutego 2009 r. Minister Finansów przyznał, że ustawa o VAT zwalnia od podatku świadczenie usług przez techników dentystycznych w ramach wykonywania ich zawodu, jak również dostawę protez dentystycznych lub sztucznych zębów przez dentystów oraz techników dentystycznych.

Wykładnia normy zawartej w tym przepisie wskazuje, iż zwolnienie od podatku świadczenia usług przez techników dentystycznych w ramach wykonywania ich zawodu oraz dostawy protez dentystycznych lub sztucznych zębów dotyczy podatników będących technikami dentystycznymi (osoby fizyczne), nie wykluczając jednocześnie możliwości zastosowania zwolnienia, np. w sytuacji dostawy protezy dentystycznej przez spółkę cywilną, której wspólnikami są technicy dentystyczni.

Brak jest również przesłanek, aby z ww. zwolnienia wykluczyć inne podmioty.

Potrzebujesz więcej na ten temat? Napisz do mnie: porachunki.podatkowe@gmail.com

SPRZEDAŻ UDZIAŁÓW W NIERUCHOMOŚCI. USŁUGA CZY DOSTAWA?

W wyroku z 26 stycznia 2010 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu orzekł, że w przypadku sprzedaży udziału w nieruchomości mamy do czynienia ze świadczeniem usługi.

Zgodnie z ustawą o VAT, towary to rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Rzeczami są tylko i wyłącznie przedmioty materialne. W związku z tym w szczególności nie są towarami prawa majątkowe (vide: Adam Bartosiewicz, Ryszard Kubacki VAT Komentarz, wyd. III. Wolters Kluwer Polska Sp.zo.o. 2009 str. 35).
Rozporządzenie udziałem obejmuje czynność przeniesienia tego udziału, a nie rzeczy. Przedmiotem zbycia w takim przypadku jest, jak prawidłowo przyjęły organy, udział we własności rzeczy, (czy w prawie użytkowania wieczystego) jako prawo majątkowe, a nie rzecz.

Dyrektywa 2006/112/WE umożliwiła Państwom Członkowskim uznanie za dostawę towarów udziałów lub innych tytułów będących odpowiednikiem udziałów, dającym ich posiadaczowi, de iure lub de facto, prawo własności lub posiadania nieruchomości lub ich części oraz określonych praw ustanowionych na nieruchomościach, a także praw rzeczowych dających posiadaczowi prawo do używania nieruchomości. Polski ustawodawca mógł więc na mocy wskazanego wyżej przepisu Dyrektywy uznać za dostawę towarów zbycie ułamkowego prawa własności.


Więcej na temat tej informacji? Napisz do mnie: porachunki.podatkowe@gmail.com

piątek, 19 marca 2010

LUŹNIEJSZY GORSET DLA DORADCÓW PODATKOWYCH

Projekt nowelizacji ustawy o doradztwie podatkowym, który znalazł się w Sejmie przewiduje, że doradca podatkowy wykonujący ten zawód będzie mógł prowadzić także inną działalność gospodarczą, jeżeli jej wykonywanie:
1) nie spowoduje konfliktu interesów i niezgodności między poszczególnymi rodzajami działalności;
2) nie naruszy niezależności i bezstronności doradcy podatkowego;
3) nie pozostanie w sprzeczności z zasadami etyki zawodowej doradcy podatkowego.

Doradca podatkowy będzie musiał pisemnie zawiadomić Krajową Radę Doradców Podatkowych o rozpoczęciu prowadzenia działalności gospodarczej wykraczającej poza zakres czynności doradztwa podatkowego, podając rodzaje prowadzonej działalności, oraz o wszelkich zmianach dotyczących zakresu tej działalności, w terminie 30 dni, odpowiednio od dnia rozpoczęcia jej prowadzenia lub zaistnienia zmian.

Więcej na temat przewidywanych zmian możesz się dowiedzieć, jeśli do mnie napiszesz: porachunki.podatkowe@gmail.com

NOWA UMOWA O UNIKANIU PODWÓJNEGO OPODATKOWANIA MIĘDZY POLSKĄ I NORWEGIĄ

Sejm uchwalił ustawę zezwalającą Prezydentowi na ratyfikację nowej Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Norwegii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu oraz Protokołu do tej Konwencji, podpisanych w Warszawie dnia 9 września 2009 r.

Nowa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania przewiduje metodę wyłączenia z progresją, m.in. w stosunku do dochodów pracy najemnej, uzyskiwanych przez polskich rezydentów, świadczących pracę w Norwegii. W stosunku do dochodów z dywidend, odsetek, należności licencyjnych i zysków majątkowych znajdzie zastosowanie metoda zaliczenia proporcjonalnego.

Umowa zacznie obowiązywać z dniem 1 stycznia 2011 r.

Więcej informacji na ten temat możesz otrzymać, pisząc do mnie: porachunki.podatkowe@gmail.com

POŁĄCZENIE STRATY Z UDZIAŁU W FUNDUSZACH KAPITAŁOWYCH Z DOCHODEM ZE SPRZEDAŻY AKCJI

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 14 grudnia 2009 r. uznał, że podatnik ma prawo odliczyć stratę z tytułu udziału w funduszach kapitałowych od dochodu uzyskanego z odpłatnego zbycia akcji.

W zaskarżonej interpretacji indywidualnej Minister Finansów twierdził, iż zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochodu, z udziału w funduszach kapitałowych, nie pomniejsza się o straty z tytułu udziału w funduszach kapitałowych oraz inne straty z kapitałów pieniężnych i praw majątkowych, poniesione w roku podatkowym oraz w latach poprzednich. Jednakże podatnik nie chciał pomniejszać dochodu z udziału w funduszach kapitałowych o stratę z akcji, lecz odwrotnie, chciał pomniejszyć dochód ze sprzedaży akcji o stratę z udziału w funduszach kapitałowych. Ograniczenie wynikające z przepisów powołanych przez Ministra Finansów nie znajdowało więc zastosowania w niniejszej sprawie.

Sąd potwierdził stanowisko podatnika i orzekł, że żaden przepis nie zakazuje wykazania w zeznaniu o wysokości dochodu ze sprzedaży akcji, dochodu (straty) z udziału w funduszach kapitałowych. Z samego faktu, iż to płatnik jest obowiązany pobrać podatek dochodowy nie wynika, iż podatnik nie ma prawa złożyć zeznania podatkowego. Brak obowiązku złożenia zeznania nie może być utożsamiany z zakazem złożenia zeznania.

Chcesz się dowiedzieć więcej na ten temat, pisz do mnie: porachunki.podatkowe@gmail.com

czwartek, 18 marca 2010

FUNDUSZ INNOWACYJNOŚCI A PRZYCHODY I KOSZTY PODATKOWE

Środki funduszu innowacyjności służą pokrywaniu kosztów prowadzenia badań i prac rozwojowych oraz kosztów związanych z uzyskaniem patentu na wynalazek.

Podatnik (centrum badawczo-rozwojowe), w roku podatkowym tworzenia funduszu może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odpisy na fundusz innowacyjności. Nowelizacja z dnia 19 lutego 2010 r. dotycząca zmiany ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (jeszcze nie opublikowana) wydłuża z roku do dwóch lat podatkowych okres, w którym podatnik może wykorzystać środki z funduszu innowacyjności bez konieczności zaliczenia ich do przychodów.

Więcej szczegółowych informacji na temat nowych przepisów otrzymasz pisząc do mnie: porachunki.podatkowe@gmail.com

OPCJE I AKCJE A PRZYCHÓD ZE STOSUNKU PRACY

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej wydanej w dniu 2 marca 2010 r. przyznał, że samo przyznanie pracownikowi opcji nie powoduje powstania przychodu ze stosunku pracy. Przychód ten powstanie dopiero w momencie ewentualnego zbycia przyznanych akcji i stanowić będzie źródło przychodów z kapitałów pieniężnych.

Przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Przekazanie pracownikowi opcji na akcje, dzięki którym uzyska on możliwość objęcia akcji po spełnieniu szeregu warunków nie skutkuje u niego powstaniem przychodu. Przyznanie opcji na akcje stanowi jedynie potencjalną możliwość uzyskania korzyści w przyszłości.

Realne przysporzenie majątkowe pracownik otrzyma dopiero w momencie sprzedaży akcji spółki. Sprzedaż akcji będzie pierwszym i jedynym momentem, w którym należy rozpoznać dochód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (nie licząc potencjalnych wypłat dywidend). Dochód ten, jako dochód z kapitałów pieniężnych podlega opodatkowaniu 19% stawką podatku.

Dochody kapitałowe są opodatkowane w drodze samo opodatkowania, a więc spółka nie jest płatnikiem z tego tytułu.

W konsekwencji, po zakończeniu roku podatkowego w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym pracownik jest zobowiązany w zeznaniu podatkowym PIT-38, wykazać dochody uzyskane w roku podatkowym i obliczyć i zapłacić podatek dochodowy, z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, w tym również z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych, a także dochody z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Chcesz więcej szczegółów na temat tej informacji? Napisz do mnie: porachunki.podatkowe@gmail.com

TELEKOMUNIKACYJNE LINIE KABLOWE A PODATEK OD NIERUCHOMOŚCI

W wyroku z dnia 12 maja 2009 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie uznał, że sieci techniczne to wszelkiego rodzaju sieci utworzone z kabli, przewodów itd., tworzące pewną całość dla możliwości przesyłania różnych postaci energii, sygnałów itd.

Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają elementy składające się na taką sieć, a więc zarówno kable - przewody, jak i kanalizacja; kable te nie muszą być umieszczone w kanalizacji technicznej, nie ma znaczenia to czy w takiej kanalizacji zostały umieszczone (wtedy zwiększają wartość danej budowli).

Sąd orzekł, że linie kablowe nie są ani budynkiem, ani obiektem małej architektury. W związku z tym, decydujące znaczenie ma to, czy stanowią one budowlę lub jej część albo urządzenie budowlane. W ocenie Sądu, skoro przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych jako przedmiot opodatkowania wskazują budowle lub ich części i w zakresie definicji budowli odsyłają do przepisów prawa budowlanego, to ostatecznie decydujące znaczenie mają właśnie te przepisy.

Sieci techniczne to linie kablowe umieszczone pod ziemią, zarówno wtedy, gdy ułożone są bezpośrednio w ziemi, jak i wtedy, gdy umieszczone są w kanalizacji kablowej, w tym ostatnim przypadku składnikami tej sieci będą zarówno same linie (przewody), jak i kanalizacja w których je ułożono.

Kablem telekomunikacyjnym doprowadzany jest sygnał do różnych odbiorców, rozgałęzienia kabla zapewniające łączność telekomunikacyjną tworzą sieć techniczną, w niniejszym przypadku ta sieć kablowa zainstalowana była w kanalizacji kablowej stanowiącej rodzaj zabezpieczenia (osłony) dla przewodów. Złożona z tych składników (tj. przewodów i kanalizacji) budowla stanowi funkcjonalną całość, jest przykładem rozwiązania techniczno-użytkowego umożliwiającego przesyłanie sygnałów telekomunikacyjnych bez kolizji z innymi urządzeniami i instalacjami.

Sama kanalizacja techniczna bez umieszczenia w niej kabli przesyłowych, w istocie nie spełnia żadnej funkcji, zaś wykonywanie działalności gospodarczej przez spółkę wiązało się z czynieniem użytku zarówno z kabli przesyłowych, jak i kanalizacji stanowiącej osłonę (zabezpieczenie) dla tychże kabli. Możliwość demontażu całej konstrukcji poprzez usunięcie kabli z kanalizacji bez ich uszkodzenia, nie pozbawiała kabli ich podstawowej cechy, tj. urządzenia przesyłającego impulsy telekomunikacyjne.

Sąd potwierdził tym samym stanowisko organów podatkowych co do opodatkowania linii kablowych jako prawidłowe.

Więcej na temat tego wyroku dowiesz się pisząc do mnie: porachunki.podatkowe@gmail.com

środa, 17 marca 2010

ZWOLNIENIE Z VAT TOWARÓW I USŁUG PRZEKAZANYCH NA RZECZ ORGANIZACJI POŻYTKU PUBLICZNEGO

Jeszcze w tym roku zwolnione z podatku VAT zostaną towary i usługi przekazane na rzecz organizacji prowadzących działalność użyteczną o charakterze dobroczynnym, jeżeli prowadzą one działalność społecznie użyteczną i nie działają w celu osiągnięcia zysku lub prowadzą działalność statutową w zakresie realizacji celów określonych w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Warunkiem zwolnienia będzie przeznaczenie towarów i usług w całości do realizacji zadań statutowych OPP, a także udokumentowanie przekazania fakturą VAT.

Najnowszy projekt nowelizacji ustawy o VAT zawiera także rozwiązania w zakresie zwolnienia usług telekomunikacyjnych (dobroczynne zbiórki pieniędzy poprzez sms-y i telefonicznie). Zwolnienie to będzie wymagało spełnienia dodatkowych warunków (świadczenie tych usług w ramach zorganizowanych akcji dobroczynnych, cena za usługę wyraźnie określona i podana do publicznej wiadomości w sposób określony przez organizatora akcji dobroczynnej, przychód z tych usług przeznaczony zostanie w całości na realizację zadań statutowych organizacji w terminie 12 miesięcy od dnia akcji dobroczynnej).

Zwolnieniem mają zostać objęte wszystkie akcje dobroczynne, które były zorganizowane od 1 stycznia 2008 r.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na temat planowanej nowelizacji, napisz do mnie: porachunki.podatkowe@gmail.com

ZWOLNIENIA PODATKOWE ZAKŁADÓW PRACY CHRONIONEJ (AKTYWNOŚCI ZAWODOWEJ) A KOSZTY

Minister Finansów w dnia 5 marca 2010 r. odpowiedział na pytania podatników prowadzących zakłady pracy chronionej (zakłady aktywności zawodowej) dotyczące możliwości zaliczania do kosztów uzyskania przychodów kwot uzyskiwanych przez pracodawców prowadzących zakłady pracy chronionej (zakłady aktywności zawodowej) z tytułu zwolnień podatkowych, tj. z podatku od nieruchomości oraz z zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

1. Prowadzący zakład pracy chronionej (zakład aktywności zawodowej) w stosunku do tego zakładu zwolniony jest, m.in. z podatku od nieruchomości - na zasadach określonych w przepisach odrębnych.

Uzyskane środki ze zwolnienia od podatku od nieruchomości prowadzący zakład pracy chronionej zobowiązany jest przekazać na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) - w wysokości 10% oraz na zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych (ZFRON) - w wysokości 90%. Prowadzący zakład aktywności zawodowej zobowiązany jest natomiast przekazać środki z tego zwolnienia na zakładowy fundusz aktywności – ZFA.

Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów i wpłat na różnego rodzaju fundusze tworzone przez podatnika. Kosztami tymi są jednak m.in. podstawowe odpisy i wpłaty na te fundusze, jeżeli obowiązek lub możliwość ich tworzenia w ciężar kosztów określają odrębne ustawy.

Ani ZFRON ani ZFA nie są, funduszami tworzonymi w ciężar kosztów. Tym samym przekazywane wpłaty na ZFRON (ZFA), odpowiadające środkom uzyskanym ze zwolnienia od podatku od nieruchomości, nie mogą stanowić kosztów podatkowych w momencie przekazania ich na tego rodzaju fundusz.

O ile nie ma podstaw do zaliczenia do kosztów podatkowych uzyskanych środków z tytułu wyżej wymienionego zwolnienia podatkowego w momencie ich przekazania na ZFRON (ZFA), to nie ma przeszkód, aby tymi kosztami były wydatki sfinansowane z tych funduszy (w tym pochodzące ze środków z tego zwolnienia), o ile wydatki te spełniają warunki ogólne dotyczące kosztów podatkowych.

2. Od 1 stycznia 2009 r. pracodawcy będący podatnikami, zarówno podatku dochodowego od osób prawnych jak i od osób fizycznych, mają możliwość uwzględniania wynagrodzeń w kosztach podatkowych na zasadzie memoriału. Stanowią one zatem koszt podatkowy okresu (miesiąca), którego dotyczą, pod warunkiem, że zostały wypłacone (postawione do dyspozycji) w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony. W razie niespełnienia tego warunku rozlicza się je kasowo, tj. w okresie w którym zostały faktycznie zapłacone (postawione do dyspozycji).

Kosztami uzyskania przychodów są wynagrodzenia w kwocie brutto (wszelkie jego składniki). Kwota wynagrodzenia brutto pomniejszana jest o zaliczkę na podatek dochodowy. Oznacza to, że kosztem podatkowym jest cała kwota wynagrodzenia, od którego obliczana i odprowadzana jest przez płatnika zaliczka na podatek dochodowy.

Jeżeli chcesz znać szczegóły dotyczące tej informacji, napisz do mnie: porachunki.podatkowe@gmail.com

WYDATKI NA POCHODNE INSTRUMENTY PODATKOWE TO NIE ZAWSZE KOSZTY UZYSKANIA PRZYCHODÓW

W wyroku z dnia 13 października 2009 r. Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie potwierdził, że koszty zawarcia umów chroniących podatnika przed niekorzystnymi zmianami kursów walutowych w związku z przyszłymi wydatkami na realizację kontraktów już zawartych, ale których realizacja nie została rozpoczęta w roku podatkowym, nie były kosztami uzyskania przychodów.

W rozstrzyganej sprawie Dyrektor Izby Skarbowej kontrolując podatnika uznał, że zaliczone przez niego do kosztów uzyskania przychodów wydatki na pochodne instrumenty finansowe nie są związane z zabezpieczeniem planowanych dostaw, wobec tego nie mają związku z przychodem z tego przedsięwzięcia. W konsekwencji nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów.
Słusznie też doszedł do przekonania, iż w momencie ponoszenia przez spółkę wydatku na pochodne instrumenty finansowe typu forward cel osiągnięcia przychodów nie był obiektywnie ani widoczny ani realny. Wydatki spółki nie zmierzały do osiągnięcia przychodu z prowadzonej w ramach spółki działalności gospodarczej.

Jeżeli masz pytania dotyczące niniejszej informacji, napisz do mnie: porachunki.podatkowe@gmail.com