Porachunki Podatkowe

Porachunki Podatkowe

Podatki wpływają na Twoje życie!

W pewnym momencie stajesz się podatnikiem. Czy tego chcesz czy nie. Możesz kontrolować ten wpływ, aby nie był szkodliwy!



piątek, 28 stycznia 2011

USŁUGI OCHRONY ZDROWIA A KASA FISKALNA 2011

Kwestie dotyczące między innymi zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących oraz terminów rozpoczęcia prowadzenia tej ewidencji, reguluje nowe rozporządzenie w zakresie kas rejestrujących.

Od 1 stycznia 2011 r. obowiązuje w tym zakresie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 lipca 2010 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz.U. nr 138, poz. 930).

Zgodnie z nim zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania do dnia 30 kwietnia 2011 r. czynności objęte do dnia 31 grudnia 2010 r. zwolnieniem od ewidencjonowania wymienione w załączniku do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2009 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz.U. nr 224, poz. 1797), niewymienione w załączniku do niniejszego rozporządzenia.

Do dnia 31 grudnia 2010 r. na podstawie poz. 26 załącznika do rozporządzenia, o którym wyżej mowa, zwolnione są usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej (PKWiU 85), które nie zostały ujęte w załączniku do obecnie obowiązującego od dnia 1 stycznia 2011 r. rozporządzenia.

Z powołanych przepisów wynika, że usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej nie zostały objęte zwolnieniem z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestrującej.

Wobec tego, od 1 maja 2011 r. usługi te podlegają obowiązkowi ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrujących na zasadach ogólnych.

czwartek, 27 stycznia 2011

MF WYJAŚNIA: ODLICZENIE VAT OD PALIWA W 2011

Od dnia 1 stycznia 2011 r. ograniczenie w zakresie odliczania podatku naliczonego przy nabyciu paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu dotyczy:

samochodów osobowych oraz
● niektórych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony (także tzw. samochodów z „kratką”), w tym użytkowanych na podstawie umów najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze, z wyjątkiem pojazdów samochodowych objętych od dnia 1 stycznia 2011 r. pełnym odliczeniem podatku (tzn. z wyjątkiem pojazdów samochodowych, do których nie stosuje się ograniczenia w odliczeniu podatku)
.

Tym samym powyższe ograniczenie w odliczaniu dotyczy również nabycia ww. paliwa do napędu pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony (w tym tzw. samochodów z „kratką”), użytkowanych na podstawie umów najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze, zawartych przed dniem 1 stycznia 2011 r., w stosunku do których od dnia 1 stycznia 2011 r. przysługuje odliczenie podatku w pełnej wysokości od czynszu (rat) lub innych płatności wynikających z takiej umowy wyłącznie na podstawie art. 6 ww. ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r.

sobota, 22 stycznia 2011

KOREPETYCJE, RYTMIKA I NAUKA TAŃCA I JĘZYKÓW W 2011

Zwolnione z VAT w 2011 r. są następujące usługi edukacyjne:

- w zakresie opieki nad dziećmi i młodzieżą oraz dostawę towarów ściśle z tymi usługami związaną, wykonywane:
a) w formach i na zasadach określonych w przepisach o pomocy społecznej oraz w przepisach o systemie oświaty,
b) przez podmioty sprawujące opiekę nad dziećmi w wieku do 3 lat;

- usługi świadczone przez:
a) jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania,
b) uczelnie, jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz jednostki badawczo-rozwojowe, w zakresie kształcenia na poziomie wyższym
oraz dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane;

- usługi prywatnego nauczania na poziomie przedszkolnym, podstawowym, gimnazjalnym, ponadgimnazjalnym i wyższym, świadczone przez nauczycieli;

- usługi nauczania języków obcych oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, inne niż wymienione wyżej i niżej,

- usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, inne niż wymienione wyżej:
a) prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach, lub
b) świadczone przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty - wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją, lub
c) finansowane w całości ze środków publicznych oraz świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane
.

Nauak tańca i rytmika nie są zwolnione z VAT. Nie są również zwolnione z podatku szkolenia w zakresie obsługi maszyn i urządzeń oferowane przez sprzedających te maszyny i urządzenia.

piątek, 21 stycznia 2011

NORMY SZACUNKOWE ZNIKNĄ?

Podatnicy opodatkowani według norm szacunkowych po przekroczeniu limitu zobowiązujacego do prowadzenia ksiag rachunkowych, tj. 1.200.000 euro nie muszą ich zakałdać, jeśli nie wyrazili takiej woli.

NSA wydał w dniu 17 stycznia 2011 r. uchwałę w tej sprawie. Uwalnia ona od bólu głowy tysiące osób, które z prowadzonych działów specjalnych produkcji rolnej uzyskiwały dochody przekraczające wyznaczony limit, ale zgodnie z przepisami, ksiąg rachunkowych nie prowadziły.

Natomist fiskus od pewnego czasu stał na stanowisku, że taki obowiązek miały, stąd prowadzono wiele postępowań z tytułu zaległości podatkowych.

Obecnie resort planuje zmianę przepisów polegającą na objęciu tych podatników zasadami ogólnymi, podatkiem liniowym lub ryczałtem.

czwartek, 20 stycznia 2011

SZKOLENIA Z OBSŁUGI ŻURAWIA I SUWNIC 2011

Niektóre usługi szkoleniowe są od dnia 1 stycznia 2011 r. zwolnione od VAT.

Zgodnie z przepisem art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy o VAT, w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów usług, zwolnione od podatku są usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach oraz świadczenie usług i dostawa towarów ściśle z tymi usługami związane.

Dla oceny, czy określone usługi są zwolnione na podstawie powołanego wyżej przepisu od VAT konieczne jest stwierdzenie:

1) czy są to usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego;
2) czy są prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach.

Co do zasady należy uznać, że wykłady dla ośrodków szkoleniowych z zakresu obsługi suwnic, żurawi są usługami kształcenia lub przekwalifikowania zawodowego.

Jednakże istotnym jest aby spełniony był również drugi z warunków, tj. szkolenia te odbywały się w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach (rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 20 września 2001 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas eksploatacji maszyn i innych urządzeń technicznych (Dz.U. nr 118, poz. 1263).

Biorąc pod uwagę zwolnienie od podatku VAT wskazanych wyżej usług, w każdym przypadku ich świadczenie należałoby w należyty sposób udokumentować, że mamy rzeczywiście do czynienia z kształceniem o charakterze zawodowym.

Z tego też względu na potrzeby tychże świadczeń warto bądź to stworzyć ogólny ramowy program kształcenia z danego zakresu, bądź też dokument o charakterze programowym na okoliczność każdej usługi, z którego wynikałoby jaki zakres wiedzy był przekazywany uczestnikom.

środa, 19 stycznia 2011

STAWKA VAT NA GUMĘ DO ŻUCIA W 2011

Od 1 stycznia 2011 r. dla celów klasyfikacyjnych w zakresie podatków, w tym również i podatku VAT, zastosowanie ma klasyfikacja PKWiU 2008.

Ponadto przy wyjaśnianiu z jakim wyrobem mamy do czynienia należy wziąć również pod uwagę kody nomenklatury CN, które są wskazywane w kolumnie 3 tabel klasyfikacyjnych PKWiU.

Stąd też w przypadku gumy do żucia przy określaniu symbolu statycznego właściwy jest symbol 10.82.23.0, do którego w nomenklaturze CN przyporządkowany jest kod 1704.

Zatem na podstawie obu wskazanych klasyfikacji powiedzieć trzeba, iż wszystkie rodzaje gum do żucia (bez dalszego już podziału) zaliczane są do wyrobów cukierniczych. z wyłączeniem zawierających kakao.

sobota, 15 stycznia 2011

SZKOLENIA BHP A VAT W 2011

Zwolnione od VAT od dnia 1 stycznia 2011 r. są usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach oraz świadczenie usług i dostawa towarów ściśle z tymi usługami związane, zgodnie z przepisem art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy o VAT, w brzmieniu nadanym nowelizacją z dnia 29 października 2010 r.

To daje możliwość, po spełnieniu wyżej wymienionych warunków stosowania zwolnienia z VAT na szkolenia bhp.

ABONAMENTY MEDYCZNE DLA PRACOWNIKÓW BEZ VAT

Nadal abonamenty medyczne dla pracowników fundowane przez zakłady pracy nie będą podlegały VAT. Potwierdza to Ministerstwo Finansów.

Problem wynikał z planowanej nowelizacji ustawy o VAT, która ma wejść w życie od dnia 1 lutego 2011 r., likwidującej możliwość nieopodatkowanego VAT przekazywania towarów i usług na cele związane z przedsiebiorstwem.

Jeżeli nowelizacja zostanie uchwalona w obecnym kształcie wszelkie przekazania zostana opodatkowane, gdy podatnikowi wcześniej służyło całkowite lub częściowe odliczenie VAT przy nabyciu przekazywanych towarów lub usług.

piątek, 14 stycznia 2011

DEKLARACJE NA PODATEK OD NIERUCHOMOŚCI 2011

W dniu 17 stycznia 2011 r. upływa termin do złożenia deklaracji na podatek od nieruchomości w przypadku osób prawnych za 2011 r.

Podatnicy w praktyce odwołują się dla celów podatku od nieruchomości m.in. do Klasyfikacji Środków Trwałych (tak wskazują niektóre kancelarie prawne).

Jednakże zgodnie z regulacjami ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, która to ustawa zawiera wyłącznie odwołanie do przepisów prawa budowlanego, oraz zgodnie z orzecznictwem sądów administracyjnych i stanowiskiem organów podatkowych, KŚT nie może być podstawą klasyfikowania określonych obiektów jako budowli w rozumieniu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

KŚT została wydana na podstawie ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz.U. nr 88, poz. 439 z późn. zm.), a nie ustawy podatkowej.

Zatem nie ma wątpliwości, że jedynie przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz przepisy prawa budowlanego mogą stanowić podstawę do określenia zakresu obowiązku podatkowego w podatku od nieruchomości.

czwartek, 13 stycznia 2011

ZAKWATEROWANIE W BURSACH SZKOLNYCH

Zwolnienie z VAT dotyczy od dnia 1 stycznia 2011 r. wyłącznie usług zakwaterowania na rzecz określonych osób: uczniów, wychowanków, studentów lub doktorantów.

Zwolnione są z VAT od dnia 1 stycznia 2011 r. usługi zakwaterowania:
a) w bursach i internatach świadczone na rzecz uczniów i wychowanków szkół prowadzących te bursy i internaty,
b) w domach studenckich świadczone na rzecz studentów i doktorantów uczelni prowadzących te domy studenckie,
c) świadczone na rzecz uczniów i wychowanków lub studentów i doktorantów przez podmioty inne niż wymienione w lit. a i b, pod warunkiem że szkoły lub uczelnie mają z tymi podmiotami zawarte umowy dotyczące zakwaterowania swoich uczniów i wychowanków lub studentów i doktorantów.

Dotychczas zwolnienie z VAT obejmowało wszystkie usługi zakwaterowania w bursach, internatach i domach studenckich, niezależnie od korzystającego z nich.

http://www.blogroku.pl/porachunkipodatkowe,gwd6i,blog.html

DO 31 STYCZNIA 2011 TRZEBA ZAREJESTROWAĆ LEASING

Aby nie stracić możliwości pełnego odliczenia VAT od rat leasingowanego samochodu z kratką, musisz zarejestrować umowę leasingu.

Pomimo niekorzystnej z podatkowego punktu widzenia nowelizacji ustawy o VAT, są przepisy przejściowe pozwalające na zachowanie prawa do pełnego odliczenia VAT od rat leasingowych (oraz innych opłat) w przypadku umów leasingowych zawartych przed dniem 1 stycznia 2011 r.

Umowy te muszą zostać zarejestrowane we właściwym urzędzie skarbowym do 31 stycznia 2011 r. (art. 6 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym (Dz.U. nr 247, poz. 1652).

poniedziałek, 10 stycznia 2011

PRODUKTY LECZNICZE W 2011

Z dniem 1 stycznia 2011 r. zmieniły się warunki stosowania stawki obniżonej na produkty lecznicze.

Do załącznika nr 3 ustawy o VAT (wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką 8% VAT) przeniesiono z dotychczas obowiązującego rozporządzenia wykonawczego do VAT produkty lecznicze dopuszczone do obrotu na terytorium kraju, które uzyskały pozwolenie wydane przez Radę Unii Europejskiej lub Komisję Europejską.

Jednocześnie zastosowano nowe kryterium w odniesieniu do innych produktów leczniczych dopuszczonych do obrotu na terytorium Polski, zgodnie z przepisami Prawa farmaceutycznego - dla zastosowania stawki obniżonej zrezygnowano z warunku wpisania ich do Rejestru Produktów Leczniczych.

niedziela, 9 stycznia 2011

ZBIORCZE FAKTURY KORYGUJĄCE W 2011

Od dnia 1 stycznia 2011 r. zmieniły się przepisy dotyczące zbiorczych faktur korygujących. Jeżeli udzielasz rabatu w odniesieniu do wszystkich dostaw towarów lub usług dokonanych dla jednego odbiorcy w danym okresie, możesz wystawić jedną zbiorczą fakturę korygującą do tych dostaw. Zniknął wymóg odnoszenia się w fakturze korygującej do poszczególnych faktur podlegających korekcie.

Wprowadzone rozwiązanie zasadniczo uprości proces wystawiania zbiorczych faktur korygujących za dłuższe okresy, gdyż nie ma już wymogu odnoszenia się w fakturze korygującej do poszczególnych faktur podlegających korekcie.

środa, 5 stycznia 2011

GOTOWA KOLEJNA NOWELIZACJA VAT!

Tym razem chodzi o nowelizację przepisów VAT dotyczących obrotu złomem.

Zgodnie z projektem miałyby wejść w życie od dnia 1 lutego 2011 r.

Co się zmieni i dlaczego?

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami obowiązek podatkowy z tytułu dostawy złomu stalowego i żeliwnego, złomu metali nieżelaznych (z wyłączeniem złomu z metali szlachetnych) powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, z tym że:

– w przypadku złomu niewsadowego, nie później niż 20. dnia, licząc od dnia wysyłki złomu do jednostki, która dokonuje kwalifikacji jakości,
– w przypadku złomu wsadowego – nie później niż 30. dnia, licząc od dnia wysyłki złomu.

Proponowane zmiany dotyczące złomu polegają na:

1) dodaniu do kręgu podatników podatku od towarów i usług, określonych w art. 17 ust. 1 ustawy o VAT, podmiotów będących nabywcami złomu, jeżeli dokonującym jego dostawy na terytorium kraju jest podatnik, o którym mowa w art. 15, niekorzystający ze zwolnienia podmiotowego określonego w art. 113, a dostawa nie jest objęta zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2; zasadę tę stosuje się, jeżeli nabywca jest podatnikiem, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT,

2) uchyleniu przepisu art. 19 ust. 13 pkt 5 ustawy o VAT, zgodnie z którym obowiązek podatkowy dla dostaw złomu powstaje na zasadach szczególnych (uchylenie tego przepisu powoduje, że będzie miała tutaj zastosowanie zasada ogólna),

3) określeniu podstawy opodatkowania przy dostawie złomu, dla której podatnikiem jest jego nabywca (art. 29 ust. 18a ww. ustawy). Podstawą opodatkowania przy nabyciu złomu będzie kwota, którą nabywca będzie obowiązany zapłacić.

Zaproponowane zmiany do art. 17 ust. 1 ustawy o VAT mają na celu między innymi wyeliminowanie mechanizmów rozliczania VAT wykorzystywanych przez podatników nadużywających prawa do odliczenia podatku naliczonego za pomocą tzw. „słupów”, jak i wystawiania „pustych faktur”.

wtorek, 4 stycznia 2011

STAWKA VAT NA OWOCE

Śliwki, czereśnie i wiśnie jako owoce pestkowe opodatkowane są stawką 5% VAT.
Jabłka i gruszki jako owoce ziarnkowe opodatkowane są stawką 5% VAT.

Od dnia 1 stycznia 2011 r.

• owoce świeże i mrożone: winogrona – PKWiU 01.24.1; pestkowe, ziarnkowe – PKWiU 01.24; jagody, żurawina, borówki, maliny, porzeczki – PKWiU 01.25.1 opodatkowane będą 5% stawką VAT.

http://www.blogroku.pl/porachunkipodatkowe,gwd6i,blog.html

poniedziałek, 3 stycznia 2011

STAWKA VAT NA USŁUGI GASTRONOMICZNE W 2011

Zgodnie z przepisami rozporządzenia PKWiU 2008 usługi gastronomiczne zalicza się do usług związanych z wyżywieniem mieszczących sie w dziale 56 PKWiU.

Z tego względu zastosowanie będzie tu miała 8% stawka VAT.

Bez znaczenia dla opodatkowania tych usług taką stawką pozostaje natomiast to, iż potrawy sprzedawane w ramach usługi gastronomicznej zaliczają się do gotowych dań i posiłków wytworzonych na bazie różnych surowców, mieszczących się w ramach grupowania oznaczonego symbolem 10.85.1, dla których ich producenci przy sprzedaży mogą stosować 5% stawkę VAT.