Porachunki Podatkowe

Porachunki Podatkowe

Podatki wpływają na Twoje życie!

W pewnym momencie stajesz się podatnikiem. Czy tego chcesz czy nie. Możesz kontrolować ten wpływ, aby nie był szkodliwy!



środa, 30 marca 2011

USŁUGI KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO I PRZEKWALIFIKOWANIA 2011

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu uznał, że usługi szkoleniowe świadczone przez podatnika jako podwykonawcę, gdy to zleceniodawca korzysta z dofinansowania ze środków unijnych, mogą być zwolnione z VAT (interpretacja indywidualna z dnia 21 marca 2011 r.). Wyjaśnił też, co należy rozumieć przez usługi kształcenia zawodowego i przekwalifikowania.

Zgodnie z art. 132 ust. 1 lit. i Dyrektywy VAT, państwa członkowskie zwalniają m.in. kształcenie zawodowe lub przekwalifikowanie, łącznie ze świadczeniem usług i dostawą towarów ściśle z taką działalnością związanych, prowadzone przez odpowiednie podmioty prawa publicznego lub inne instytucje działające w tej dziedzinie, których cele uznane są za podobne przez dane państwo członkowskie.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 znowelizowanej ustawy o VAT od dnia 1 stycznia 2011 r., zwalnia się od podatku usługi świadczone przez:

a) jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania,
b) uczelnie, jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz jednostki badawczo-rozwojowe, w zakresie kształcenia na poziomie wyższym
– oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane.

Stosownie do treści art. 43 ust. 1 pkt 29 ww. ustawy, zwalnia się od podatku usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, inne niż wymienione w pkt 26:

a) prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach, lub
b) świadczone przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty – wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją, lub
c) finansowane w całości ze środków publicznych
– oraz świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane.

W myśl §13 ust. 1 pkt 19 i 20 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2010 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 246, poz. 1649 ze zm.), zwalnia się od podatku usługi w zakresie kształcenia, inne niż wymienione w art. 43 ust. 1 pkt 26 ww. ustawy, świadczone przez uczelnie oraz świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane i usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, finansowane w co najmniej 70% ze środków publicznych, oraz świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane.

Powołane wyżej przepisy prawa podatkowego przewidują zwolnienie dla usług kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego prowadzonych w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach lub świadczone przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją lub finansowane w całości ze środków publicznych.

wtorek, 29 marca 2011

STAWKA VAT NA USŁUGI ZAKWATEROWANIA 2011

W interpretacji indywidualnej z dnia 21 marca 2011 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie uznał, że usługi skalsyfikowane w PKWiU 2008 jako 55 Usługi związane z zakwaterowaniem nie korzystają ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 36 lustawy o VAT, lecz podlegają opodatkowaniu według stawki 8%.

Zdaniem organu podatkowego, w myśl obowiązującego od 1 stycznia 2011 r. art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku usługi w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości, na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe.

Należy jednak zauważyć, że w myśl art. 43 ust. 20 ww. ustawy, zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 36, nie ma zastosowania do usług wymienionych w poz. 163 załącznika nr 3 do tej ustawy. W pozycji 163 załącznika nr 3 do ww. ustawy, który stanowi wykaz towarów i usług podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT według stawki 8%, wymienione zostały usługi w grupowaniu PKWiU 55 Usługi związane z zakwaterowaniem.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż podatnik, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wynajmuje od właścicieli samodzielne lokale mieszkalne (apartamenty) i dokonuje ich odpłatnego udostępniania osobom trzecim w celu zapewnienia pobytu podróżnym (turystom), osobom przebywającym służbowo (zawodowo) na terenie miasta, a także pozostałym osobom potrzebującym miejsca czasowego pobytu.

Podatnik kwalifikuje ww. usługi pod symbolem PKWiU 55 Usługi związane z zakwaterowaniem.

poniedziałek, 28 marca 2011

USŁUGI, ROBOTY INSTALACYJNE I MONTAŻOWE STAWKA VAT 2011

Jeżeli w ramach budowlanych robót instalacyjnych i montażowych producent montuje lub instaluje dany wyrób budowlany przez siebie wykonany, to taką czynność klasyfikuje się w dziale 43 – tj. roboty budowlane specjalistyczne.

Zatem, jeśli czynności stanowiące usługi budowlane wykonywane są w budynkach objętych społecznym programem mieszkaniowym, to zgodnie z obowiązującymi od dnia 1 stycznia 2011 r. przepisami, zastosowanie znajdzie 8% stawka podatku VAT (zgodnie z art. 41 ust. 2 w zw. z art. 146a ustawy o VAT).

Natomiast w przypadku budownictwa nieobjętego społecznym programem mieszkaniowym (budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m² oraz lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m²), preferencyjną stawkę VAT w wysokości 8% stosuje się tylko do części podstawy opodatkowania odpowiadającej udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej te obiekty do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w całkowitej powierzchni użytkowej.

czwartek, 24 marca 2011

ZABIEG CHIRIRGICZNY A ULGA REHABILITACYJNA 2011

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 17 marca 2011 r. potwierdził, że co prawda zabiegów chirurgicznych nie można utożsamiać z zabiegami rehabilitacyjnymi, jednak zasada nie może prowadzić do eliminowania z zabiegów rehabilitacyjnych takich zabiegów operacyjnych, które de facto decydują o możliwości wykonywania jakiejkolwiek rehabilitacji i bez których nie jest możliwe jej podjęcie.

Zatem, jeżeli zabieg chirurgiczny stanowi niezbędny i konieczny element zmierzający do przywrócenia ograniczonych funkcji, zmniejszenia następstw nieodwracalnych zmian lub wyrównanie ich w takim stopniu, aby poszkodowanemu przywrócić społecznie przydatną sprawność, to taki zabieg stanowi część rehabilitacji, tj. działania, którego efektem końcowym, jest maksymalne przywrócenie sprawności rehabilitowanemu.

W konsekwencji można jego koszt odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej (II FSK 1927/09).

środa, 23 marca 2011

LIMIT RYCZAŁTU ZA SAMOCHÓD 2011

Zmieni się limit ryczałtu dla niektórych pojazdów.

Ukazała się nowelizacja rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 14 marca 2011 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposóbu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędacych własnością pracodawcy (Dz.U. nr 61, poz. 308).

Zgodnie z nowymi przepisami limit dla pojazdów do celów służbowych w służbie leśnej oraz w słuzbie parków narodowych może zostać podwyższony przy czym nie może on przekroczyć 1.500 km miesięcznie.

Rozporządzenie wejdzie w życie w kwietniu 2011 r.

wtorek, 22 marca 2011

ANTYBELKI DO KOŃCA 2011

Dopiero od dnia 1 stycznia 2012 r. zniknie możliwość zakładania lokat bankowych, które umożliwiają niepłacenie tzw. podatku Belki. Minister Finansów zamierza znowelizować przepisy Ordynacji podatkowej oraz ustawy o podatku dochdowoym od osób fizycznych, dotyczące zaokrąglania podstawy opodatkowania.

Osoby, które ulokowały środki na lokatach z jednodniową kapitalizacją odsetek w ogóle nie płacą podatku dochodowego.

Początkowo nowe przepisy miały wejść w życie od dnia 1 lipca 2011 r.

poniedziałek, 21 marca 2011

ZAWIESZENIE DZIAŁALNOŚCI A PODATEK OD NIERUCHOMOŚCI

Co do zasady zawieszenie działalności gospodarczej nie wpływa na zmianę stawki podatku od budynków i budowli zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej.

Jeżeli przedsiębiorca lub firma, zgodnie z art. 14a ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2007 r. nr 155, poz. 1095 z późn. zm.) zawiesza wykonywanie działalności gospodarczej, w okresie zawieszenia działalności musi płacić podatek od nieruchomości według stawek określonych dla gruntów i budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U. z 2006 r. nr 121, poz. 844 ze zm.) przez grunty, budynki i budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej rozumie się grunty, budynki i budowle będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, z wyjątkiem budynków mieszkalnych oraz gruntów związanych z tymi budynkami, a także gruntów, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 lit. b ww. ustawy, chyba że przedmiot opodatkowania nie jest i nie może być wykorzystywany do prowadzenia tej działalności ze względów technicznych.

Stawki podatku od nieruchomości dla gruntów, budynków i budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej określone są odpowiednio w art. 5 ust. 1 pkt 1 lit. a, pkt 2 lit b i pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

Jednakże z uwagi na pismo Dyrektora Departamentu Podatków Lokalnych z dnia 1 grudnia 2008 r. znak: PL/LS/833/111/SIA/08/376 w sprawie opodatkowania nieruchomości przedsiębiorcy, który zawiesił wykonywanie działalności gospodarczej, w którym Ministerstwo Finansów, że zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej jest natomiast przesłanką zastosowania niższych stawek podatku od nieruchomości dla budynków mieszkalnych lub ich części, które przed zawieszeniem objęte były stawką właściwą dla obiektów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej.

Resort finansów stwierdził w tym piśmie, że w myśl art. 14a ustawy o swobodzie działalności gospodarczej przedsiębiorca niezatrudniający pracowników może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres od 1 miesiąca do 24 miesięcy. W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej (ust. 2). W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca wykonuje wszelkie obowiązki nakazane przepisami prawa (ust. 4 pkt 5).

Z powołanego przepisu art. 14a nie wynika, iż zawieszenie działalności oznacza utratę statusu przedsiębiorcy.

Regulując zagadnienie zawieszenia działalności gospodarczej ustawodawca nie unormował w sposób szczególny kwestii opodatkowania podatkiem od nieruchomości. Zatem w przypadku przedsiębiorcy, który zawiesił wykonywanie działalności gospodarczej, w sprawach związanych z opodatkowaniem tym podatkiem stosuje się, bez żadnych modyfikacji, przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

piątek, 18 marca 2011

STAWKA VAT NA USŁUGI KONSERWATORSKIE 2011

Ministerstwo Finansów rozważa obniżenie stawki na usługi konserwatorskie. W przypadku tych usług stawka VAT do dnia 1 stycznia 2011 r. wzrosła z aż o do 23 punkty procentowe.

W art. 132 dyrektywy wskazane są usługi świadczone w interesie publicznym, które mogą być objęte zwolnieniem. Co do zasady są one adresowane do podmiotów prawa publicznego.

Podmioty inne niż podmioty prawa publicznego mogą zostać objęte zwolnieniem od podatku, jeżeli ich sposób działania jest podobny do sposobu działania podmiotów prawa publicznego. Zgodnie z tym w ust. 1 lit. n tego artykułu państwa członkowskie obejmują zwolnieniem świadczenie niektórych usług kulturalnych, a także dostawę towarów ściśle z nimi związanych przez podmioty prawa publicznego lub inne instytucje kulturalne uznane przez dane państwo członkowskie.

Na tej podstawie w art. 41 ust. 1 pkt 33 pkt b ustawy o VAT znalazł się zapis, że usługi kulturalne świadczone przez podmioty prawa publicznego, indywidualnych twórców i artystów zostały, w rozumieniu prawa autorskiego, zwolnione z tego podatku.

Wiceminister podkreślił też, że przepisy w obecnym kształcie weszły w życie 1 stycznia 2011 r. Były uchwalone w październiku, więc było tu pewne vacatio legis, żeby podatnicy mogli zapoznać się z przepisami. Ustawa była procedowana zgodnie z wszelkimi rygorami i zasadami konsultacji społecznych.

Była przesyłana, m.in. do partnerów Komisji Trójstronnej, podlegała konsultacjom międzyresortowym. Wszelkie rygory zostały dochowane i odnośnie do tego nie było uwag. Nie było dyskusji na posiedzeniach komisji sejmowych czy senackich na ten temat. Nie zgłaszano uwag do tych przepisów. Te aspekty nie budziły żadnych specjalnych zastrzeżeń.

Natomiast od jakiegoś czasu do resortu finansów zaczęły docierać głosy o tych problemach. Rzeczywiście, sytuacja tych wykonawców, a również inwestorów, jest szczególna. Nie mamy tu do czynienia z podniesieniem stawki podatku o 1 punkt procentowy, jak to było na przykład w stosunku do robót budowlanych.

Usługi te były zwolnione, a teraz są objęte stawką podstawową.

Obecnie, jeśli chodzi o usługi konserwatorskie w stosunku do zabytków i dzieł sztuki, rozważamy zastosowanie jakiegoś przejściowego zwolnienia z podatku. Analizy trwają. Dostrzegamy ten problem. Tak odpowiedział na pytanie w sprawach bieżących w dniu 17 marca 2011 r. Wiceminister Maciej Grabowski.

czwartek, 17 marca 2011

REFAKTUROWANIE. KIEDY NASTĘPUJE?

Refakturowanie jak wskazuje semantycznie przedimek "re" to powrót, zwrot, a więc powrót do stanu sprzed faktury. W ustawie o VAT nie występuje wykładnia pojęcia "refaktura". W praktyce przyjęto, iż jest to czynność przeniesienia obciążenia wierzytelności z przyjętej faktury na osobę trzecią, a ma podłoże w zawieranych umowach obrotu gospodarczego.

Natomiast w rozstrzyganym przypadku przy wynajmującym niezależnie od tego, że dzieli obciążenia z tego tytułu na szereg najemców w proporcjach przyjętych w umowie, pozostaje przy nim część kosztów wynikająca z obsługi części wspólnych obiektuI (II SA/Wa 667/10).

Sąd wskazał w niniejszej sparwie, kiedy można refakturować należności za media itp. i jaką stawkę podatku VAT należy stosować.

środa, 16 marca 2011

poniedziałek, 14 marca 2011

REJESTRACJA NA VAT-UE

Obowiązek rejestracji dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych, czyli jako podatnik VAT-UE występuje jedynie wówczas, gdy podatnik czynny VAT zamierza dokonywać wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów(WDT), nabyć WNT oraz gdy będzie świadczył usługi na rzecz podatników z innych państw członkowskich UE, a także gdy takich podatników nabywał będzie usługi w ramach ich importu.

Jezeli polski podatnik kupuje na rybku wspólnotowym, np. w Niemczech samochody, które następnie sprowadza do polski w celu odsprzedazy to, obowiązek zarejestrowania jako podatnik VAT-UE u niego nie wystąpi, gdy na przykład pojazdy samochodowe będą nabywane w Niemczech, z zastosowaniem przez tamtejszego sprzedawcę procedury „VAT marża”.

środa, 9 marca 2011

USŁUGI GWARANCYJNE A VAT

Wykonanie usług gwarancyjnych nie podlega opodatkowaniu VAT.

Wynika to przede wszystkim z charakteru czynności, jaką jest udzielenie gwarancji. Jak wynika z art. 556 §1 Kodeksu cywilnego, sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę zmniejszająca jej wartość lub użyteczność ze względu na cel oznaczony w umowie albo wynikający z okoliczności lub przeznaczenia rzeczy, jeżeli rzecz nie ma właściwości, o których istnieniu zapewniał kupującego, albo jeżeli rzecz została kupującemu wydana w stanie niezupełnym (rękojmia za wady fizyczne).

W interpretacji indywidualnej z dnia 9 grudnia 2010 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wskazał, że wykonanie usług gwarancyjnych (naprawy samochodów klientów) nie podlega opodatkowaniu VAT. Jednocześnie podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT od zakupionych części zamiennych czy usług podwykonawczych, wykorzystywanych w naprawach uprawnionych pojazdów.

wtorek, 8 marca 2011

IMPORT Z RAJÓW PODATKOWYCH. MOŻNA ODLICZAĆ VAT

W wyroku z dnia 17 lutego 2011 r. Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie (I FSK 1665/10) orzekł, że polscy podatnicy importujący usługi z rajów podatkowych mogą odliczać VAT wykazany na fakturach firm z tych państw.

wtorek, 1 marca 2011

USŁUGI TURNUSÓW REHABILITACYJNYCH A VAT 2011

Minister Fiannsów podpisał rozporządzenie przywracające zwolnienie z VAT usług rehabilitacyjnych świadczonych przez podmioty inne niż zakłady opieki zdrowotnej.

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług określa, że zwolnione z VAT są usługi turnusów rehabilitacyjnych świadczone przez podmioty niebędące ZOZ. Oznacza to kontynuację zasad dotyczących opodatkowania tej formy działalności leczniczej obowiązujących w 2010 r.

Zgodnie z nowymi przepisami zwolnieniu z VAT podlegają usługi turnusów rehabilitacyjnych wykonywane przez podmioty wpisane do rejestrów prowadzonych przez wojewodę.

Zwolnienie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, ale zgodnie z przepisem przejściowym podatnicy będą mogli skorzystać ze zwolnienia w odniesieniu do usług wykonanych w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r.