Porachunki Podatkowe

Porachunki Podatkowe

Podatki wpływają na Twoje życie!

W pewnym momencie stajesz się podatnikiem. Czy tego chcesz czy nie. Możesz kontrolować ten wpływ, aby nie był szkodliwy!



piątek, 30 marca 2012

NIEODPŁATNA RENTA DLA MAŁŻONKA

Świadczenia nieodpłatnej renty, na rzecz drugiego małżonka, mogą podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, lub podatkiem od spadków i darowizn (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 13 marca 2012 r.).

Będzie tak gdy między małżonkami zostanie podpisana umowa renty w formie aktu notarialnego, w umowie tej mąż podatniczki zobowiąże się wypłacać jej rentę nieodpłatną, a między małżonkami będzie istniała majątkowa wspólność małżeńska lub rozdzielność majątkowa.

Przychody z tytułu nieodpłatnej renty należy zaliczyć do przychodów z „innych źródeł”. Stosownie do art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn.

Natomiast na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn.: Dz.U. z 2009 r. nr 93, poz. 768) podatkowi temu podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem nieodpłatnej renty, użytkowania oraz służebności.

wtorek, 27 marca 2012

AUTOMATY I URZĄDZENIA DO GIER. NOWE PRZEPISY

W dniu 10 kwietnia 2012 r. wejdą w życie nowe przepisy dotyczące rejestracji i eksploatacji automatów do gier. Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 3 czerwca 2003 r. w sprawie warunków urządzania gier i zakładów wzajemnych (Dz.U. nr 102, poz. 946) przestanie obowiązywać w części dotyczącej warunków dopuszczenia do eksploatacji i użytkowania automatów i urządzeń do gier oraz warunków przyznania uprawnień określonym podmiotom do wprowadzenia do eksploatacji i użytkowania takich automatów lub urządzeń.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 9 marca 2012 r. w sprawie szczegółowych warunków rejestracji i eksploatacji automatów i urządzeń do gier (Dz.U. poz. 312) warunkiem rejestracji automatu lub urządzenia do gier będzie złożenie do właściwego naczelnika urzędu celnego:

- wniosku o rejestrację w dwóch egzemplarzach,
- kopii koncesji lub zezwolenia, a w przypadku podmiotu wykonującego monopol państwa - kopii zatwierdzonego regulaminu gry,
- oryginału albo poświadczonej za zgodność z oryginałem kopii opinii jednostki badającej upoważnionej przez ministra finansów, zawierającej pozytywny wynik badania technicznego automatu lub urządzenia do gier.

Warunkiem rejestracji i eksploatacji automatu lub urządzenia do gier jest zabezpieczenie ich przed ingerencją z zewnątrz poprzez założenie przez jednostkę badającą, po przeprowadzeniu badania technicznego, plomby zabezpieczającej.

poniedziałek, 26 marca 2012

OCIEPLENIE ALTANY A PODATEK OD NIERUCHOMOŚCI

Dane dotyczące powierzchni użytkowej powinny być ustalane na podstawie fizycznego obmiaru powierzchni budynku po wewnętrznej długości ścian. Zatem obmiar zewnętrzny budynku, który się zwiększył na skutek ocieplenia nie wpływa na opodatkowanie podatkiem od nieruchomości. Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 14 marca 2012 r. (III SA/Po 994/11).

W niniejszej sprawie altana znajdująca się na działce po ociepleniu, zdaniem organów podatkowych, przekraczała normy powierzchni ustalone dla budynków w statucie związku ogródków działkowych, dlatego podlegać miała ona opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. Powierzchnia zabudowy przedmiotowej altany przekraczała bowiem 35 m2.

Podatnik wskazał, że altana jest wyłącznie obiektem ogrodowym o wymiarach 7m x 5m, tj. 35 m2, zaś w wyniku dokonanego ocieplenia, nastąpiło przekroczenie powierzchni o 2,75 m2. Ocieplenie altany, jako zabieg nie zmieniający jej konstrukcji, nie powinno być traktowane jako przekroczenie dopuszczalnych wymiarów altany.

Otóż zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1-3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r.o podatkach i opłatach lokalnych (tj.: Dz.U. z 2006 r. nr 121, poz. 844 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają nieruchomości i obiekty budowlane, takie jak:

- grunty,
- budynki lub ich części oraz
- budowle lub ich części

związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

piątek, 23 marca 2012

ZEZNANIE ROCZNE ZA 2011

Obecnie jest kilka możliwości złożenia zaznania rocznego. Najprościej jest złożyć zeznanie przez Internet. Program e-deklaracje znajdujący się na stronie internetowej Ministerstwa Finansów jest jedynym programem, który gwarantuje poprawne obliczenie i złożenie zeznania podatkowego oraz to że dotrze ono do właściwego urzędu skarbowego.
Zeznanie możesz:

• złożyć osobiście w kancelarii urzędu skarbowego, gdzie otrzymasz potwierdzenie jego złożenia,
• nadać listem poleconym w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego (Poczta Polska), wówczas będziesz mieć pewność, że list z zeznaniem dotrze do urzędu skarbowego,
• wrzucić do „urzędomatu” (jest to specjalne urządzenie do przyjmowania dokumentów podatkowych, wydające potwierdzenie ich przyjęcia), które mogą być umieszczone nie tylko w urzędzie skarbowym, ale także w innych miejscach, np. w urzędzie gminy,
• wysłać przez Internet w formie dokumentu elektronicznego, w tym również w uproszczony sposób, tj. bez konieczności potwierdzania go kwalifikowanym podpisem elektronicznym; dowodem złożenia zeznania w formie elektronicznej jest Urzędowe Poświadczenie odbioru, które zawiera m.in. datę przyjęcia zeznania przez system e-deklaracje decydującą o terminowości złożenia zeznania. Przed wypełnieniem interaktywnego formularza warto zapoznać się z instrukcją dostęp na stronie: e-deklaracje.gov.pl.

Składając zeznanie podatkowe za 2011 r. należy pamiętać o prawidłowym wskazaniu swojego identyfikatora podatkowego. Obecnie jest nim numer PESEL albo NIP-1. Numer PESEL wpisują do zeznania osoby fizyczne objęte rejestrem PESEL i które:

• nie prowadzą działalności gospodarczej,
• nie są zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług,
• nie są płatnikami (zarówno składek na ubezpieczenie społeczne/ubezpieczenie zdrowotne jak i podatku np. z tytułu zatrudnienia pracownika).

czwartek, 22 marca 2012

PRZYCHODY Z ADSENSE I AD KONTEKST. JAK OPODATKOWAĆ ZYSKI Z REKLAM?

Nie wiesz jak opodatkować przychody, które otrzymujesz z reklam na stronie internetowej lub blogu? Sprawdź jakie opcje masz do wyboru, to nic trudnego.

Właściciele stron internetowych, którzy udostępniają je w celu zamieszcza na nich odpłatnej reklamy są wydzierżawiającymi. Według zaś opinii organów podatkowych (np. interpretacja indywidualna z dnia 5 maja 2010 r.), czynsz otrzymywany przez internautów jest przychodem z innych źródeł lub z działalności świadczonej osobiście, a więc dzierżawca jest w tym wypadku płatnikiem i powinien odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

To nie jedyny sposób opodatkowania, jaki możesz wybrać. Uwaga! Z tytułu uzyskiwanych przychodów z reklam w Internecie możesz stać się podatnikiem VAT! Nie jest przy tym istotne czy zarejestruje się jako taki podatnik w urzędzie skarbowym. Jednak spokojnie, przychody z reklam muszą być naprawdę ogromne abyś stał się podatnikiem VAT z tego tytułu.

środa, 21 marca 2012

WSPÓLNE OPODATKOWANIE ZA 2011

Na wniosek, możesz skorzystać z preferencyjnego wspólnego opodatkowania, z małżonkiem lub z dzieckiem.

Małżonkowie oraz osoby samotnie wychowujące dzieci, po spełnieniu określonych w ustawie warunków, mogą na wniosek wyrażony w zeznaniu PIT-36 albo PIT-37, złożonym w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, skorzystać z preferencyjnej formy opodatkowania swoich dochodów.

Wniosek o łączne opodatkowanie dochodów małżonków możesz również złożyć w sytuacji, gdy związek małżeński zawarłeś przed rozpoczęciem roku podatkowego, a nasz małżonek zmarł w trakcie roku podatkowego, albo pozostawaliśmy w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, a nasz małżonek zmarł po upływie roku podatkowego przed złożeniem zeznania podatkowego.

Preferencyjne opodatkowanie dochodów małżonków polega na określeniu podatku w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy ich łącznych dochodów.

Z preferencyjnego opodatkowania małżonków można również skorzystać w sytuacji, gdy jeden z małżonków nie osiągnął w roku podatkowym żadnych dochodów opodatkowanych według skali podatkowej lub osiągnął dochody w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku.

Preferencyjne opodatkowanie dochodów rodzica lub opiekuna prawnego, samotnie wychowującego dziecko oraz będącego panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów, lub osobą pozostającą w związku małżeńskim, której małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności, polega na określeniu podatku w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dziecko.

piątek, 16 marca 2012

APORT BUDYNKU. 8% VAT

Wniesienie aportem do spółki niezakończonej inwestycji dotyczącej wybudowania budynku mieszkaniowego powinno być opodatkowane obniżoną 8% stawką VAT.

Budynek nie musi być dokończony, aby przy aporcie poniesione nakłady budowlane objąć preferencyjną stawką VAT.

Tak w wyroku z dnia 14 marca 2012 r. orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie (I FSK 889/11).

Nakłady na gruncie w postaci fundamentów budynku mieszkalnego stanowią prawo związane z gruntem, a co za tym idzie nie mogą być przedmiotem odrębnej umowy cywilnoprawnej i nie można dzielić przedmiotu aportu na poszczególne jego składniki, co tym samym powoduje konieczność zastosowania jednej i tej samej stawki VAT, właściwej dla dostawy towaru w postaci gruntu.

czwartek, 15 marca 2012

REKLAMA W INTERNECIE TO KOSZT

Zagraniczni kontrahenci często wystawiają dowody księgowe, m.in. faktury i rachunki, które nie odpowiadają polskim przepisom podatkowym i rachunkowym, jednak są zgodne z przepisami obcych państw. Na przykład na fakturze brakuje danych nabywcy towaru lub usługi. Sprawdź, jakie uchybienia formalne dowodów poniesienia wydatków nie stoją na przeszkodzie w zaliczeniu określonych wydatków do kosztów uzyskania przychodów.

Podstawą zapisów w księgach rachunkowych - w myśl art. 20 ust. 2 i 3 ustawy o rachunkowości - są dowody księgowe stwierdzające dokonanie operacji gospodarczej, zwane "dowodami źródłowymi" (zgodnie z art. 20 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości, t. j.: Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 ze zm.).

Księgi rachunkowe powinny być prowadzone rzetelnie, bezbłędnie, sprawdzalnie i bieżąco (art. 24 ust. 1 ustawy o rachunkowości), a transakcje udokumentowane rzetelnymi dowodami księgowymi (art. 22 tej ustawy). Podstawą zapisów w księgach rachunkowych, zgodnie z art. 20 ust. 2 ustawy o rachunkowości, są dowody księgowe stwierdzające dokonanie operacji gospodarczej, zwane dalej "dowodami źródłowymi":

- zewnętrzne obce - otrzymane od kontrahentów,
- zewnętrzne własne - przekazywane w oryginale kontrahentom,
- wewnętrzne - dotyczące operacji wewnątrz jednostki.

Zgodnie z przepisem art. 20 ust. 4 ww. ustawy, w przypadku uzasadnionego braku możliwości uzyskania zewnętrznych obcych dowodów źródłowych, kierownik jednostki może zezwolić na udokumentowanie operacji gospodarczej za pomocą księgowych dowodów zastępczych, sporządzonych przez osoby dokonujące tych operacji. Nie może to jednak dotyczyć operacji gospodarczych, których przedmiotem są zakupy opodatkowane podatkiem VAT oraz skup metali nieżelaznych od ludności.

Dowód księgowy powinien zawierać co najmniej (21 ust. 1 ustawy o rachunkowości):

- określenie rodzaju dowodu i jego numeru identyfikacyjnego,
- określenie stron (nazwy, adresy) dokonujących operacji gospodarczej,
- opis operacji oraz jej wartość, jeżeli to możliwe, określoną także w jednostkach naturalnych,
- datę dokonania operacji, a gdy dowód został sporządzony pod inną datą - także datę sporządzenia dowodu,
- podpis wystawcy dowodu oraz osoby, której wydano lub od której przyjęto składniki aktywów,
- stwierdzenie sprawdzenia i zakwalifikowania dowodu do ujęcia w księgach rachunkowych przez wskazanie miesiąca oraz sposobu ujęcia dowodu w księgach rachunkowych (dekretacja), podpis osoby odpowiedzialnej za te wskazania.

Można zaniechać zamieszczania na dowodzie wymaganych danych (art. 21 ust. 1a ustawy o rachunkowości), a więc między innymi podpisu wystawcy dowodu, jeżeli wynikają one z techniki dokumentowania zapisów księgowych. Dowód księgowy, który będzie właściwy do wprowadzenia kosztu do ksiąg rachunkowych, będzie również stosownym dokumentem do celów podatkowych.

wtorek, 13 marca 2012

NAJEM LOKALI UŻYTKOWYCH A VAT

Wynajmowanie lokali użytkowych jest usługą podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT.

Przy świadczeniu tych usług przysługiwało będzie zwolnienie podmiotowe, aż do osiągnięcia w danym roku podatkowych obrotów w wysokości 150.000 zł. Przekroczenie tego limitu skutkowało będzie koniecznością opodatkowania usług 23% podatkiem VAT.

Z przepisów o podatku dochodowym nie wynika zakaz prowadzenia usług najmu poza tą działalnością. Zauważyć bowiem należy, że usługi najmu powinny być włączone do prowadzonej działalności jedynie wtedy, gdyby grunt po jego nabyciu jak i część użytkowa interesującego nas budynku były zaliczone do środków trwałych.

Nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby usługi najmu dla celów podatku dochodowego były wykonywane jako odrębne od działalności. Z tego też względu możliwy jest wybór zryczałtowanej formy podatku dochodowego.

piątek, 9 marca 2012

DESERY MLECZNE. STAWKA VAT

Producenci wyrobów mlecznych mają wątpliwości dotyczące ustalenia prawidłowej stawki VAT przy sprzedaży deserów mlecznych, a więc produktów, których dominującym składnikiem jest mleko, które to produkty zawierają również inne dodatki (np. zagęstniki, tłuszcze roślinne, aromaty i barwniki, skrobię oraz owoce). W związku z tym w dniu 2 marca 2012 r. odpowiedzi udzielił Minister Finansów.

Dostawcy deserów mlecznych stosują dla analogicznych produktów różne stawki VAT, tj.:

- 5% – traktując desery mleczne jako wyroby mleczarskie objęte grupowaniem PKWiU 10.5. Grupowanie to zasadniczo objęte jest poz. 21 załącznika nr 10 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.) zawierającego wykaz towarów opodatkowanych 5% stawką VAT;
- 8% – traktując desery mleczne jako pozostałe różne artykuły spożywcze, gdzie indziej niesklasyfikowane, objęte grupowaniem PKWiU 10.89.19.0. Grupowanie to zasadniczo objęte jest poz. 48 załącznika nr 3 do ustawy o VAT zawierającego wykaz towarów opodatkowanych 8% stawką VAT.

wtorek, 6 marca 2012

WALORYZACJA EMERYTUR I RENT OD MARCA 2012

Od dnia 1 marca 2012 r. zmienia się wysokość świadczeń emerytalno-rentowych. Sprawdź, wysokość najniższych gwarantowanych świadczeń.

Od 1 marca 2012 r. wrosła wysokość wszystkich świadczeń emerytalno-rentowych wypłacanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zdecydowana większość, nie wszystkie jednak, z nich zostanie podwyższona o kwotę 71 zł.

Najniższe emerytury i renty

Kwoty najniższych gwarantowanych świadczeń emerytalno-rentowych od 1 marca 2012 r.:

- emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renta rodzinna - 799,18 zł
- renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy - 613,38 zł
- renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową i renta rodzinna wypadkowa - 959,02 zł
- renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową- 736,06 zł

Dodatki do emerytur i rent

Wysokość dodatków do świadczeń emerytalno-rentowych od 1 marca 2012 r.:

- dodatek pielęgnacyjny, za tajne nauczanie - 195,67 zł
- dodatek pielęgnacyjny dla inwalidy wojennego całkowicie niezdolnego do pracy i samodzielnej egzystencji - 293,51 zł
- dodatek dla sieroty zupełnej - 367,79 zł
- dodatek kombatancki, świadczenie w wysokości dodatku kombatanckiego - 195,67 zł
- dodatek kompensacyjny - 29,35 zł
- świadczenie pieniężne dla żołnierzy zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianych w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach wydobywania rud uranu i batalionach budowlanych - w zależności od liczby pełnych miesięcy trwania pracy - od 9,81 zł do 195,67 zł
- świadczenie pieniężne przysługujące osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i ZSRR - w zależności od liczby pełnych miesięcy trwania pracy - od 9,81 zł do 195,67 zł.

czwartek, 1 marca 2012

DOBROWOLNE UBZEPIECZENIE ZDROWOTNE

Prezes GUS w Komunikacie z dnia 9 lutego 2012 r. w sprawie przeciętnego wynagrodzenia w czwartym kwartale 2011 r. (M.P. poz. 62) ogłosił, że przeciętne wynagrodzenie w czwartym kwartale 2011 r. wynosiło 3.586,75 zł. Stąd wiadomo, ile wyniesie maksymalna podstawa wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne.

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe osób, które ubezpieczeniu chorobowemu podlegają dobrowolnie, nie może przekraczać miesięcznie 250% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale.

Podstawa wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe w marcu, kwietniu i maju 2012 r. nie może przekraczać miesięcznie kwoty 8.966,88 zł.