Porachunki Podatkowe

Porachunki Podatkowe

Podatki wpływają na Twoje życie!

W pewnym momencie stajesz się podatnikiem. Czy tego chcesz czy nie. Możesz kontrolować ten wpływ, aby nie był szkodliwy!



Pokazywanie postów oznaczonych etykietą zbycie. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą zbycie. Pokaż wszystkie posty

wtorek, 3 sierpnia 2010

AKCYZA NA PRODUKCJĘ I ZBYCIE OLEJU OPAŁOWEGO

Olej opałowy o kodzie CN od 2710 19 61 należy do wyrobów energetycznych, w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym, tak jak m.in. wyroby objęte pozycjami CN 2701, 2702 oraz od 2704 do 2715.

W okresie od dnia 1 marca 2009 r. do 31 grudnia 2009 r. na przedmiotowe oleje opałowe obowiązywała stawka akcyzy w wysokości 60,00 zł/1.000 kilogramów, która została zmieniona z dniem 1 stycznia 2010 r na 64,00 zł/1.000 kilogramów.

Wykorzystywanie wyrobów energetycznych w procesach mineralogicznych nie podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym tylko wtedy, gdy w trakcie tych procesów (obejmujących szereg różnych czynności, którym wyroby te mogą być poddawane) są one zużywane do celów innych niż napędowe lub opałowe. Zużycie wyrobów energetycznych do celów stricte napędowych lub opałowych w każdym przypadku skutkuje opodatkowaniem ich podatkiem akcyzowym.

Olej opałowy, wykorzystywany przy produkcji wapna, służy w rzeczywistości do celów opałowych - jako paliwo do spalania w piecu. Takie zastosowanie (do celów opałowych) przesądza zaś o konieczności opodatkowania tego oleju podatkiem akcyzowym w podanej wyżej wysokości.

Produkcja przedmiotowego oleju opałowego musi następować w składzie podatkowym oraz podlega opodatkowaniu akcyzą, ponieważ zgodnie z art. 47 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym, produkcja m.in. wyrobów określonych w załączniku Nr 2 do ustawy (wyrób o kodzie CN 2710 19 61 został wymieniony w poz. 20 tego załącznika), może odbywać się wyłącznie w składzie podatkowym.

Tak wynika z interpretacji Ministra Finansów z dnia 4 maja 2010 r., zmieniającej interpretację indywidualną wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach.

Więcej szczegółowych informacji na ten temat otrzymasz pisząc do mnie: porachunki.podatkowe@gmail.com

czwartek, 29 kwietnia 2010

KOSZTY ODPŁATNEGO ZBYCIA TO NIE KOSZTY UZYSKANIA PRZYCHODU

Co można zaliczyć w koszty z odpłatnego zbycia nieruchomości? Do takich kosztów można zaliczyć m.in. związane ze zbyciem koszty wyceny nieruchomości przez rzeczoznawcę majątkowego, prowizje pośredników w sprzedaży nieruchomości, koszty ogłoszeń w prasie związanych z zamiarem sprzedaży nieruchomości, wydatki związane ze sporządzeniem przez notariusza umowy cywilnoprawnej, opłatę notarialną, podatek od czynności cywilnoprawnych, opłatę sądową.

Pomiędzy tymi wydatkami a dokonanym odpłatnym zbyciem musi istnieć zatem związek przyczynowo – skutkowy. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej wydanej w dniu 22 kwietnia 2010 r. wyjaśnił, że koszty odpłatnego zbycia nie są tym samym, co koszty uzyskania przychodu.

W przypadku opodatkowania przychodu ze sprzedaży prezz podatnika udziału w gruncie, przychodem z odpłatnego zbycia jest wartość wyrażona w cenie określonej w umowie.

W związku z powyższym stwierdzić należy, iż kosztem odpłatnego zbycia z tytułu odpłatnego zbycia w przypadku podatnika nie mogą być koszty wymienione w złożonym wniosku, tj. zaległy podatek od nieruchomości, koszt wyburzenia domu, koszt straty domu, koszt remontu pomieszczenia gospodarczego na cele mieszkalne, koszt ustanowienia drogi koniecznej (dojazdowej), koszt przesunięcia ogrodzenia, koszt spłaty spadkobierców.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej, napisz do mnie: porachunki.podatkowe@gmail.com