Porachunki Podatkowe

Porachunki Podatkowe

Podatki wpływają na Twoje życie!

W pewnym momencie stajesz się podatnikiem. Czy tego chcesz czy nie. Możesz kontrolować ten wpływ, aby nie był szkodliwy!



Pokazywanie postów oznaczonych etykietą jednostka uczestnictwa. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą jednostka uczestnictwa. Pokaż wszystkie posty

sobota, 17 kwietnia 2010

ZBYCIE JEDNOSTEK UCZESTNICTWA

Wydatki poniesione na nabycie jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych mogą być uznane za koszt uzyskania przychodów dopiero w momencie wykupu lub umorzenia tych jednostek.

Fundusz, jako płatnik, ma obowiązek naliczyć zryczałtowany podatek od dochodu z tytułu udziału w funduszach kapitałowych w wysokości 19 %.

Podatek nie będzie należny gdy podatnik poniesie stratę z tytułu udziału w funduszach kapitałowych. W związku z nabyciem jednostek uczestnictwa w czasie pozostawania we wspólnocie majątkowej małżeńskiej, małżonkowie mogą po połowie uwzględnić jako koszty uzyskania przychodów, wydatki poniesione na zakup jednostek uczestnictwa.

Fundusz, jako płatnik jest zobligowany do poboru podatku w sytuacji, kiedy wystąpi dochód z tytułu udziału w funduszach kapitałowych. Tylko w sytuacji nie wystąpienia dochodu (poniesienia straty) fundusz nie ma obowiązku poboru podatku dochodowego.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 10 marca 2010 r.

Więcej na ten temat dowiesz się pisząc do mnie: porachunki.podatkowe@gmail.com

czwartek, 15 kwietnia 2010

UMORZENIE I ZBYCIE CERTYFIKATÓW LUB JEDNOSTEK UCZESTNICTWA

Określenie skutków podatkowych wniesienia akcji do funduszu inwestycyjnego następuje niezależnie od skutków następujących na dzień zbycia (umorzenia) samych certyfikatów lub jednostek uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym. Są to dwie niezależne od siebie czynności, wywołujące odrębne skutki podatkowe.

Rozpatrując podatkowe konsekwencje zbycia (umorzenia) tytułów uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych, należy zauważyć, iż kwota uzyskana ze zbycia (umorzenia) certyfikatów lub jednostek uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym stanowi przychód podatkowy, zaś wydatki na ich nabycie stanowią koszty uzyskania przychodu.

Do typowych kosztów warunkujących nabycie tytułów uczestnictwa zaliczyć należy zapłaconą cenę za certyfikaty inwestycyjne lub jednostki uczestnictwa oraz inne koszty bezpośrednio związane z tym zakupem (opłaty notarialne, prowizje biura maklerskiego itp.).

Na takim stanowisku stoi Ministerstwo Finansów (pismo z dnia 19 grudnia 2008 r.).

Chcesz znać szczegóły? Napisz do mnie: porachunki.podatkowe@gmail.com