Porachunki Podatkowe

Porachunki Podatkowe

Podatki wpływają na Twoje życie!

W pewnym momencie stajesz się podatnikiem. Czy tego chcesz czy nie. Możesz kontrolować ten wpływ, aby nie był szkodliwy!



wtorek, 17 stycznia 2012

DOSTAWA SPRZĘTU Z ADAPTACJĄ POMIESZCZEŃ

Sprzedaż sprzętu medycznego połączona z adaptacją pomieszczeń nie jest świadczeniem kompleksowym i nie może być opodatkowana jedną, preferencyjną stawką VAT. Orzekł w wyroku z dnia 16 grudnia 2011 r. Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie (I FSK 401/11).

Spółka dostarczała sprzęt medyczny opodatkowany preferencyjną stawką VAT. Adaptacja pomieszczeń polegała na przystosowaniu ich, na przykład poprzez montaż nowego okablowania i modernizacji instalacji elektrycznej, niezbędnej do bezawaryjnej eksploatacji dostarczanych urządzeń, bądź montaż klimatyzacji.

W przypadku instalacji urządzeń medycznych wykorzystujących promieniowanie rentgenowskie często niezbędne było wykonanie obowiązkowych ochron zabezpieczających przed promieniowaniem - czyli prac budowlanych polegających, np. na wyłożeniu wszystkich ścian, sufitów i podłóg płytami ochronnymi, czy np. zastosowaniu specjalistycznych okien i drzwi nieprzepuszczających promieniowania, a w przypadku rezonansu magnetycznego wmurowania w ściany specjalnej klatki (tzw. klatki Faradaya). Bez wykonania tych prac dostarczone urządzenia medyczne nie działałyby prawidłowo, a ich użycie groziłoby utratą zdrowia dla personelu i pacjentów.

Spółka wskazała, że umowy przez nią zawierane stanowią, że przedmiotem świadczenia oprócz dostawy urządzenia są inne czynności pomocnicze dla dostawy, umożliwiające właściwe użytkowanie dostarczanego urządzenia. W jej ocenie fakt opodatkowania dostawy urządzeń – wyrobów medycznych – stawką w wysokości 7% (obecnie 8%), tj. inna niż stawka właściwa dla czynności pomocniczych, które są opodatkowane stawką podatkową w wysokości 22% (obecnie 23%) - gdyby były wykonane odrębnie – nie może decydować o charakterze danej czynności i tym, czy stanowi ona jedno świadczenie, czy też składa się z kilku pojedynczych transakcji.

Organy podatkowe uznały, że dokonywana dostawa nie jest świadczeniem kompleksowym i należy opodatkować odrębnie - stawką preferencyjną urządzenia medyczne, a stawką podstawową - prace adaptacyjne.

To stanowisko poparły sądy obu instancji. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu zauważył, że wskazówki kiedy określone usługi złożone należy traktować jako usługę kompleksową, a kiedy jakie odrębne usługi ze wszystkimi tego konsekwencjami wynikają z orzecznictwa ETS.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz