Porachunki Podatkowe

Porachunki Podatkowe

Podatki wpływają na Twoje życie!

W pewnym momencie stajesz się podatnikiem. Czy tego chcesz czy nie. Możesz kontrolować ten wpływ, aby nie był szkodliwy!



poniedziałek, 16 stycznia 2012

RÓŻNICE KURSOWE 2012

Sprawdź, w jaki sposób od początku bieżącego roku powinno się ustalać wartość złotową różnic kursowych w sytuacjach, w których otrzymane lub zapłacone w walutach kwoty nie są przeliczane na złote.

Różnice kursowe, jako zdarzenie istotne dla skutków w podatku dochodowym od osób fizycznych oraz od osób prawnych, budziły do końca roku 2011 wiele wątpliwości co do tego, jakie kursy walut należy zastosować do ich ustalenia.

Wątpliwości te miały miejsce w sytuacjach, w których przy otrzymywaniu należności lub regulowaniu zobowiązań wyrażonych w walutach obcych nie dochodziło do faktycznego ich przeliczania na złote.

Było tak, np. gdy podatnicy posiadali rachunki bankowe prowadzone w walutach obcych, które służyły im do obsługi rozliczeń walutowych. Z uwagi zapewne na te wątpliwości ustawodawca podatkowy znowelizował brzmienie przepisów w obu ustawach o podatku dochodowym podatkowych, które obowiązuje od dnia 1 stycznia 2012 r.

Zdawać by się zatem mogło, że od momentu wejścia w życie tejże nowelizacji zniknie problem interpretacyjny dotyczący różnic kursowych. Tym czasem okazuje się, że w niektórych publikacjach prasowych w dalszym ciągu w interesującej nas materii prezentowane są wątpliwości, co do tego, w jaki sposób należy rozumieć znowelizowane przepisy. Stąd też w ich kontekście poniżej kilka zdań, które w mojej opinii powinny wyjaśnić w jaki sposób od początku bieżącego roku powinno się ustalać wartość złotową różnic kursowych w sytuacjach, w których otrzymana lub zapłacone w walutach kwoty nie są przeliczane na złote.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz