Porachunki Podatkowe

Porachunki Podatkowe

Podatki wpływają na Twoje życie!

W pewnym momencie stajesz się podatnikiem. Czy tego chcesz czy nie. Możesz kontrolować ten wpływ, aby nie był szkodliwy!



piątek, 29 czerwca 2012

PREMIA DLA KONTRAHENTA JAK RABAT

Wypłata kontrahentowi premii pieniężnej z tytułu osiągnięcia określonej wielkości sprzedaży lub terminowości regulowania należności stanowi rabat w rozumieniu art. 29 ust. 4 ustawy o VAT, zmniejszający podstawę opodatkowania. Sąd wskazał też, że nie ma w ustawie o VAT przepisu, na podstawie którego można byłoby karać za brak korekty faktury po udzieleniu premii.

Zagadnienie to przez wiele lat budziło poważne wątpliwości, zarówno sądy jak i organy podatkowe prezentowały wszystkie możliwe rozwiązania w swoich rozstrzygnięciach. Ministerstwo Finansów dwukrotnie zmieniało stanowisko w tej sprawie, najpierw uznając, że premia pieniężna jest wynagrodzeniem za usługę i należy ją udokumentować fakturą VAT.

W końcu przyjęto rozsądną kwalifikację tego zdarzenia uznając, że ani w polskich, ani w unijnych przepisach nie ma definicji rabatu.

Rabat w swoim znaczeniu gospodarczym nie różni się niczym od premii pieniężnej, skoro jego celem jest zmotywowanie kontrahenta do dalszego robienia interesów z podatnikiem udzielającym premii. Ponadto premia nie jest niczym innym, jak zwrotem części wcześniej zapłaconego wynagrodzenia i bezspornie da się powiązać z dokonanymi dostawami towarów.

Zatem jeśli podatnik zechce nagrodzić kontrahenta premią pieniężną za określony wolumen zakupów lub terminowe regulowanie zapłaty za nabyty towar będzie musiał w ewidencji księgowej powiązać określone dostawy z przyznanymi premiami pieniężnymi.

Premie i rabaty z tytułu osiągnięcia określonej wielkości sprzedaży lub terminowości regulowania należności będą musiały być bowiem dokumentowane odpowiednimi korektami.

Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjne w składzie siedmiu sędziów w dniu 25 czerwca 2012 r. w uchwale (I FPS 2/12), w której odniósł się do sposobu rozliczania na gruncie VAT premii pieniężnych z tytułu osiągnięcia określonej wielkości sprzedaży lub terminowości regulowania należności.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz