Porachunki Podatkowe

Porachunki Podatkowe

Podatki wpływają na Twoje życie!

W pewnym momencie stajesz się podatnikiem. Czy tego chcesz czy nie. Możesz kontrolować ten wpływ, aby nie był szkodliwy!



poniedziałek, 8 sierpnia 2011

STAWKA VAT NA REFAKTUROWANIE MEDIÓW 2011

Organy podatkowe stoją na stanowisku, że usługi najmu nie można świadczyć bez dostawy mediów. Stąd wywodzą, że refakturowanie mediów na najemcę powinno być opodatkowane taka samą stawką jak najem, w przypadku lokali użytkowych 23% VAT.

Tym bardziej, że jak wskazywał wielokrotnie TSUE, usług nie należy sztucznie rozdzielać na usługi cząstkowe, tylko po to aby stosować tę samą stawkę VAT.

W tym drugim punkcie należy się oczywiście zgodzić z Trybunałem Sprawiedliwości.

Z tym, że refakturowanie mediów, w myśl opinii organów podatkowych, opodatkowane stawką 23%, to sytuacja przeciwna. Organy podatkowe chcą łączyć poszczególne usługi (dostawy), po to aby je opodatkować tą sama stawką podatku (naturalnie wyższą niż należy).

Dostarczanie wody, energii elektrycznej oraz odprowadzanie ścieków korzysta ze stawki obniżonej, zatem patrząc profiskalnie, refakturowanie ze stawką 23% jest dla fiskusa bardzo korzystne.

I tak na przykład twierdzi Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach (interpretacja indywidualna nr IBPP2/443-407/11/UH z dnia 10 maja 2011 r.), który uważa, że odrębne potraktowanie dodatkowych kosztów obciążających najemców z tytułu korzystania przez nich z mediów stanowiłoby sztuczne dzielenie usługi najmu.

Podobne stanowisko wyraża Europejski Trybunał Sprawiedliwości, który w orzeczeniu z dnia 25 lutego 1999 r. w sprawie Card Protection Plan Ltd v Commissioners of Customs and Excise (C-349/96), rozstrzygnął kwestię, czy świadczenie usług obejmujące kilka części składowych należy traktować jako pojedyncze świadczenie, czy też jako dwa lub więcej świadczeń. Trybunał stwierdził w nim, iż w tym przypadku (do usług pomocniczych) stosuje się te same zasady opodatkowania, co do usługi zasadniczej; usługę należy uznać więc za usługę pomocniczą, jeżeli nie stanowi ona dla klienta celu samego w sobie, lecz środek do lepszego wykorzystania usługi zasadniczej.

W wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (sygn. III SA/Wa 667/10) z dnia 18 listopada 2010 r. czytamy, że w tej sprawie mamy do czynienia z klasycznymi umowami najmu lokali użytkowych, w konstrukcji przepisów prawa cywilnego, zawartymi pomiędzy właścicielem obiektu, a najemcami, z jednej strony a z drugiej pomiędzy wynajmującymi, a przedsiębiorcami dostarczającymi media.

Zdaniem sądu, w tej sprawie nie występuje refakturowanie lecz pobieranie skalkulowanego ekonomicznie czynszu najmu, a więc nie ma znaczenia dla najemcy stawka podatku VAT przyjmowana w rozliczeniu pomiędzy wynajmującymi, a dostawcami wody do obiektu lub odbiorcami nieczystej wody z obiektu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz