Porachunki Podatkowe

Porachunki Podatkowe

Podatki wpływają na Twoje życie!

W pewnym momencie stajesz się podatnikiem. Czy tego chcesz czy nie. Możesz kontrolować ten wpływ, aby nie był szkodliwy!



środa, 1 września 2010

EWIDENCJE WYROBÓW AKCYZOWYCH

Od dnia 1 września 2010 r. obowiązuje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 sierpnia 2010 r. w sprawie niektórych ewidencji wyrobów akcyzowych (Dz.U. nr 158, poz. 1062).

Określa ono sposób prowadzenia oraz szczegółowy zakres danych, które powinny znaleźć się w ewidencjach wyrobów akcyzowych. Ewidencje muszą być prowadzone w sposób ciągły i umożliwiający identyfikację obrotu wyrobami akcyzowymi. Wpisy muszą być dokonywane w sposób trwały i wyraźny, a wszelkie zmiany i poprawki nanoszone tak, by pierwotny tekst pozostał czytelny i parafowane z podaniem daty wprowadzenia.

Ewidencje wyrobów akcyzowych muszą prowadzić:

1) zarejestrowani wysyłający,

2) wysyłający wyroby akcyzowe w procedurze zawieszenia poboru akcyzy,

3) zarejestrowani odbiorcy nabywający takie wyroby wewnątrzwspólnotowo,

4) podmioty nabywające na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej wyroby z akcyzą zapłaconą na terytorium państwa członkowskiego i

5) przedstawiciele podatkowi.

Ostatniego dnia każdego miesiąca, podmiot prowadzący ewidencję musi dokonać zamknięcia i miesięcznego podsumowania ewidencji i raport z tego podsumowania przekazać właściwemu naczelnikowi urzędu celnego.

Natomiast ewidencja prowadzona w formie elektronicznej musi wymaga posiadania pisemnej instrukcji obsługi wykorzystywanego programu komputerowego, a kopie takich ewidencji muszą być przechowywane, w formie zapisu na informatycznych nośnikach danych lub w formie wydruku sporządzonego za okresy jednodniowe.

Więcej szczegółowych informacji na ten temat otrzymasz pisząc do mnie: porachunki.podatkowe@gmail.com

2 komentarze:

  1. W dobie cyfryzacji ewidencja wyrobów akcyzowych nie stanowi już problemu. Na pomoc przychodzi między innymi program Comotel https://www.ulisses.pl/pl/aktualnosci/444-ewidencja-sklad-podatkowy. Twórca tego oprogramowania zawsze dostosowuje program Comotel ESP do specyfiki branży i ewidencji potrzebnych w konkretnym składzie podatkowym.

    OdpowiedzUsuń