Porachunki Podatkowe

Porachunki Podatkowe

Podatki wpływają na Twoje życie!

W pewnym momencie stajesz się podatnikiem. Czy tego chcesz czy nie. Możesz kontrolować ten wpływ, aby nie był szkodliwy!



poniedziałek, 27 września 2010

MOC WIĄŻĄCA INTERPRETACJI PODATKOWYCH

Jaka jest moc wiążąca pisemnych interpretacji indywidualnych, obowiązujących od 1 lipca 2007 r.?

W odniesieniu do pisemnych indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego, wydawanych na podstawie art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j.: Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.), nie można mówić o nałożeniu na podatnika żadnych obowiązków.

W odróżnieniu od przepisów Ordynacji podatkowej obowiązujących do dnia 1 lipca 2007 r., które wskazywały wprost na związanie organów podatkowych i organów kontroli podatkowej interpretacją (art. 14b §2 Ordynacji podatkowej w brzmieniu obowiązującym do dnia 1 lipca 2007 r.), obecnie obowiązujące przepisy nie nadają takiego znaczenia interpretacji.

Co prawda istnieje ochrona podatnika przed skutkami wydania błędnej interpretacji, jednakże ustawodawca zdecydował się na usunięcie z Ordynacji przepisów, które wskazywały na wiążący charakter interpretacji. W szczególności dotyczy to art. 14b §2 Ordynacji podatkowej (w brzmieniu obowiązującym do 1 lipca 2007 r.), który zakazywał organom podatkowym wydawać decyzje określające lub ustalające zobowiązanie podatkowe dla danego podatnika bez zmiany lub uchylenia wydanej dla niego interpretacji, jeżeli decyzja taka byłaby sprzeczna z tą interpretacją.

Na podstawie obecnie obowiązujących przepisów organ podatkowy może wydać decyzję wymiarową sprzeczną z interpretacją indywidualną, nawet w przypadku gdy podatnik zastosował się do niej w pełnej rozciągłości. Sam fakt wydania interpretacji nie blokuje bowiem możliwości wydania decyzji podatkowej.

Interpretacja nie jest również wiążąca dla podatnika – wnioskodawcy. Decyzja o zastosowaniu się do interpretacji zależy bowiem wyłącznie od woli podatnika.

Jak wskazano powyżej, interpretacja przepisów prawa podatkowego nie wiąże ani organów podatkowych, ani podatnika, dla którego została wydana. Z drugiej strony zastosowanie się do interpretacji indywidualnej lub ogólnej przed jej zmianą (ewentualnie uchyleniem przez sąd) nie może szkodzić wnioskodawcy.

Jeśli zatem interpretacja nie zostanie przez organ podatkowy uwzględniona, niemożliwe będzie pociągnięcie jej adresata do odpowiedzialności karnej skarbowej. Nie zostaną mu też naliczone odsetki za zwłokę.

Zastosowanie się do interpretacji, która następnie została zmieniona lub nie została uwzględniona w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej, powoduje również zwolnienie wnioskodawcy z obowiązku zapłaty podatku w zakresie wynikającym ze zdarzenia będącego przedmiotem interpretacji, jeżeli:

1) zobowiązanie nie zostało prawidłowo wykonane w wyniku zastosowania się do interpretacji, która uległa zmianie, lub interpretacji nieuwzględnionej w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej oraz
2) skutki podatkowe związane ze zdarzeniem, któremu odpowiada stan faktyczny, będący przedmiotem interpretacji, miały miejsce po opublikowaniu interpretacji ogólnej albo po doręczeniu interpretacji indywidualnej.

W razie zmiany lub uchylenia interpretacji ochrona ta obejmie skutki podatkowe zdarzeń mających miejsce do końca okresu rozliczeniowego danego podatku, w którym opublikowano lub doręczono rozstrzygnięcie zmieniające bądź uchylające interpretację.

Kwestie dotyczące ochrony, jaką wnioskodawca uzyskuje w związku z otrzymaniem interpretacji indywidualnej lub ogłoszeniem interpretacji ogólnej, regulują szczegółowo przepisy art. 14k-14n Ordynacji podatkowej.

Jeżeli masz pytania dotyczące niniejszej informacji, napisz do mnie: porachunki.podatkowe@gmail.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz