Porachunki Podatkowe

Porachunki Podatkowe

Podatki wpływają na Twoje życie!

W pewnym momencie stajesz się podatnikiem. Czy tego chcesz czy nie. Możesz kontrolować ten wpływ, aby nie był szkodliwy!



środa, 8 września 2010

USŁUGI KSIĘGOWE Z ZWOLNIENIE OD VAT

Świadczenie usług określonych z nazwy w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, jako usługi doradztwa, wyłącza prawo do korzystania ze zwolnienia podmiotowego od podatku VAT.

W konsekwencji o tym, czy świadczone przez podatnika usługi mogą korzystać ze wspomnianego zwolnienia, decyduje ich zaklasyfikowanie do określonego grupowania PKWiU.

W tym miejscu należy wskazać, iż "usługi doradztwa podatkowego" według ww. Klasyfikacji mieszczą się w grupowaniu 74.12.3. Skoro więc nomenklatura klasyfikacyjna różnicuje usługi w zakresie księgowości od usług doradztwa podatkowego to nieuzasadnione jest zrównanie tych usług.

Podatnik wskazał, iż świadczone przez niego usługi są sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 74.12.12 - "usługi w zakresie księgowości, z wyjątkiem deklaracji podatkowych" nie udzielając przy tym porad prawnych, ani nie podpisując deklaracji podatkowych, a usługi, które będzie świadczył obejmują przede wszystkim prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz ksiąg rachunkowych na zlecenie/na rzecz klientów, odpowiednio: osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą oraz osób prawnych, to w ramach wykonywanych czynności związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, podatnik nie będzie świadczył usług w zakresie doradztwa, a także nie będzie zajmował się sporządzaniem deklaracji podatkowych i nie będzie udzielał pomocy w tym zakresie osobom, które nie prowadzą działalności gospodarczej oraz podmiotom gospodarczym, którym nie będzie prowadził ewidencji lub ksiąg.

Jeżeli w umowach na świadczenie usług, które będą zawierane z klientami w formie pisemnej znajdować się będzie zapis o następującej treści: "Zleceniobiorca nie będzie świadczyć usług w zakresie doradztwa dla Zleceniodawcy", a planowana wartość sprzedaży w roku rozpoczęcia działalności nie przekroczy kwoty, o której mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT w przewidywanej przez podatnika wartości sprzedaży w proporcji do okresu prowadzenia działalności gospodarczej, ma on prawo do zwolnienia podmiotowego.

Zauważyć należy także, że skorzystanie ze zwolnienia będzie możliwe do czasu, gdy wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczy tej kwoty, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży.

Tak uważa Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie (interpretacja indywidualna z dnia 23 marca 2010 r.).

Jeżeli masz pytania dotyczące niniejszej informacji, napisz do mnie: porachunki.podatkowe@gmail.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz