Porachunki Podatkowe

Porachunki Podatkowe

Podatki wpływają na Twoje życie!

W pewnym momencie stajesz się podatnikiem. Czy tego chcesz czy nie. Możesz kontrolować ten wpływ, aby nie był szkodliwy!



czwartek, 18 marca 2010

OPCJE I AKCJE A PRZYCHÓD ZE STOSUNKU PRACY

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej wydanej w dniu 2 marca 2010 r. przyznał, że samo przyznanie pracownikowi opcji nie powoduje powstania przychodu ze stosunku pracy. Przychód ten powstanie dopiero w momencie ewentualnego zbycia przyznanych akcji i stanowić będzie źródło przychodów z kapitałów pieniężnych.

Przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Przekazanie pracownikowi opcji na akcje, dzięki którym uzyska on możliwość objęcia akcji po spełnieniu szeregu warunków nie skutkuje u niego powstaniem przychodu. Przyznanie opcji na akcje stanowi jedynie potencjalną możliwość uzyskania korzyści w przyszłości.

Realne przysporzenie majątkowe pracownik otrzyma dopiero w momencie sprzedaży akcji spółki. Sprzedaż akcji będzie pierwszym i jedynym momentem, w którym należy rozpoznać dochód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (nie licząc potencjalnych wypłat dywidend). Dochód ten, jako dochód z kapitałów pieniężnych podlega opodatkowaniu 19% stawką podatku.

Dochody kapitałowe są opodatkowane w drodze samo opodatkowania, a więc spółka nie jest płatnikiem z tego tytułu.

W konsekwencji, po zakończeniu roku podatkowego w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym pracownik jest zobowiązany w zeznaniu podatkowym PIT-38, wykazać dochody uzyskane w roku podatkowym i obliczyć i zapłacić podatek dochodowy, z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, w tym również z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych, a także dochody z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Chcesz więcej szczegółów na temat tej informacji? Napisz do mnie: porachunki.podatkowe@gmail.com

1 komentarz:

  1. Zgadzam się całkowicie, spotkałem się jednak z sytuacją, kiedy to pracodawca wypłacał pracownikowi pieniądze na objęcie akcji (w ten sposób była realizowana niby-opcja) - w takim wypadku jak rozumiem przychód powstanie z chwilą wypłaty pieniędzy. Co gorsza, trzeba będzie dokonać należnych potrąceń i jeśli kwota brutto wypłaty odpowiada cenie akcji, pracownik będzie musiał dołożyć z własnej kieszeni. Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń