Porachunki Podatkowe

Porachunki Podatkowe

Podatki wpływają na Twoje życie!

W pewnym momencie stajesz się podatnikiem. Czy tego chcesz czy nie. Możesz kontrolować ten wpływ, aby nie był szkodliwy!



piątek, 30 kwietnia 2010

DOCHODY WŁASNE I DAROWIZNY WARSZTATÓW TERAPII ZAJĘCIOWEJ

Warsztaty terapii zajęciowej prowadzą działalność na podstawie przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz rozporządzenia ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej z dnia 25 marca 2004 r. w sprawie warsztatów terapii zajęciowej.

Jeżeli warsztat terapii zajęciowej jest jednostką sektora finansów publicznych, utworzoną przez jednostkę samorządu terytorialnego (np. samorządową jednostką budżetową), zobowiązany jest do prowadzenia rachunkowości zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości oraz rozporządzeniem ministra finansów z dnia 28 lipca 2006 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów konta dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych jednostek sektora finansów publicznych.

Dokumentacja opisująca zasady (politykę) rachunkowości powinna być dostosowania do aktualnie obowiązujących przepisów, w szczególności do ustawy o rachunkowości. Również prawidłowe prowadzenie ksiąg rachunkowych powinno odbywać się zgodnie z zasadami określonymi w tej ustawie.

Warsztaty terapii zajęciowej będące samorządowymi jednostkami budżetowymi powinny również respektować wymogi rozporządzenia ministra finansów z dnia 27 czerwca 2006 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej, tj. kwoty wykazane w sprawozdaniach powinny być zgodne z danymi wynikającymi z ewidencji księgowej.

Jednocześnie nalezy mieć na względzie to co stanowi art. 93 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. Przepisy wprowadzające ustawę o finansach publicznych, w ust. 1, tj. że utworzone przez jednostki budżetowe wydzielone rachunki dochodów własnych mogą funkcjonować zgodnie z dotychczasowymi przepisami, z jednoczesnym regulowaniem zobowiązań i ściąganiem należności, do dnia 31 grudnia 2010 r.

Po upływie tego terminu nieściągnięte należności i nieuregulowane zobowiązania przejmuje jednostka budżetowa, przy której funkcjonowały rachunki dochodów własnych, a środki pieniężne podlegają odprowadzeniu na rachunek pomocniczy odpowiednio państwowej jednostki budżetowej albo samorządowej jednostki budżetowej.

Środki pieniężne tych jednostek budżetowych, które zostały przekazane na rachunek pomocniczy, mogą być wykorzystane na dotychczasowe cele do dnia 30 czerwca 2011 r. Natomiast środki pieniężne niewykorzystane w terminie do dnia 30 czerwca 2011 r. powinny zostać przekazane na dochody budżetu jednostki samorządu terytorialnego.

Więcej na ten temat dowiesz się pisząc do mnie: porachunki.podatkowe@gmail.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz