Porachunki Podatkowe

Porachunki Podatkowe

Podatki wpływają na Twoje życie!

W pewnym momencie stajesz się podatnikiem. Czy tego chcesz czy nie. Możesz kontrolować ten wpływ, aby nie był szkodliwy!



sobota, 10 kwietnia 2010

WPIS GOŚCINNY

Rzetelność autorów publikacji piszących na temat skutków podatkowych zdarzenia

W Gazecie Prawnej z dnia 7 kwietnia 2010 r. - Nowe Prawo – praktyka, zamieszczona została odpowiedź na pytanie: Czy zwrot kosztów podróży służbowej członkom zarządu spółki powoduje obowiązek opodatkowania tych kwot PIT?.

Z odpowiedzi – autorstwa Krystyny Górczak – wynika, iż w przypadkach diet oraz innych należności za czas podróży służbowych świadczonych przez spółkę na rzecz członków jej zarządu osoby te otrzymują materialną korzyść, którą w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych powinno się zaliczyć do przychodów podlegających opodatkowaniu PIT.

Dla uzasadnienia takiej tezy autorka odpowiedzi przywołuje wyrok WSA w Opolu z dnia 8.10.2009 (sygn. akt I SA/Op 296/09), który jej zdaniem tezę tę uzasadnia.

W tym miejscu należy postawić pytanie: czy aby na pewno wyrok WSA stanowi uzasadnienie takiej tezy?

Aby znaleźć na to odpowiedź trzeba sięgnąć do tegoż wyroku (publikowany na stronach NSA) i cóż z niego wynika. Ano wynika to, że dotyczył on indywidualnej interpretacji udzielonej na zapytanie spółki.

Treścią tegoż zapytania było to, czy pokrywanie kosztów podróży w tym podróży z miejscowości zamieszkania do miejscowości siedziby spółki oraz w odwrotnym kierunku, a także kosztów zakwaterowania (związanych z uczestniczeniem w posiedzeniach zarządu – dopisek mój), stanowiło będzie podlegający opodatkowaniu przychód dla członków zarządu spółki niebędących jej pracownikami i zamieszkujących poza miejscowością jej siedziby.

Organ podatkowy w takich okolicznościach uznał, iż zwracane koszty podróży oraz koszt zakwaterowania ponoszony przez spółkę stanowiły będą dla tychże członków zarządu przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem PIT, do poboru którego zobowiązana będzie spółka.

Stanowisko organu podatkowego w tak opisanej sytuacji zostało uznane za prawidłowe również we wskazanym wyroku sądowym. Zarówno bowiem organ podatkowy jak i WSA w Opolu uznały, że opodatkowaniu podlegają kwoty otrzymywane przez członków zarządów spółek, jeżeli są one związane z podróżami z miejsca zamieszkania do miejsca siedziby spółki, odbywanymi w związku z uczestnictwem w zarządzaniu spółką w miejscu tejże siedziby.

W czym więc problem, ano w tym, że z przywołanego przez autorkę wyroku w żaden sposób nie wynika, że należności z tytułu podróży służbowych odbywanych w interesach spółek przez członków jej zarządów (czyli diety i inne należności) nie są zwolnione od podatku.

Natomiast z tezy postawionej przez autorkę odpowiedzi wynika coś odwrotnego, czyli że sąd uznał, iż diety i inne należności z tytułu podróży służbowych otrzymywane przez członków zarządów spółek w każdym przypadku stanowią dla nich przychód podlegający opodatkowaniu.

I tu jawi się tytułowa rzetelność autorki co do przekazywanej informacji, a w zasadzie jej całkowity brak. Jaki więc, jaki jest więc morał mojego przemyślenia? Ano taki, że raczej z dużą ostrożnością należy podchodzić do wypowiedzi ekspertów podatkowych, bo nie zawsze wypowiadają się po ekspercku.

doradca podatkowy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz