Porachunki Podatkowe

Porachunki Podatkowe

Podatki wpływają na Twoje życie!

W pewnym momencie stajesz się podatnikiem. Czy tego chcesz czy nie. Możesz kontrolować ten wpływ, aby nie był szkodliwy!



piątek, 30 kwietnia 2010

KOMPLIKACJE DLA KREDYTOBIORCY. WERYFIKACJA PRAWA DO ULGI ODSETKOWEJ

Czy wystąpienie raz w roku do banku z wnioskiem o wydanie zaświadczenia zawierającego termin i kwotę zapłaconych w danym roku odsetek od kredytu stanowi dodatkową komplikację dla kredytobiorcy?

Ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588, z późn. zm.) skreślono art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stanowiący podstawę prawną do odliczania od dochodu odsetek od zaciągniętego kredytu (pożyczki) na cele mieszkaniowe, z zachowaniem praw nabytych określonych w art. 9 tej nowelizacji.

Zgodnie z tym przepisem, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2009 r., na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązujących przed dniem 1 stycznia 2007 r., podatnikom przysługuje prawo do odliczania odsetek od zaciągniętego w latach 2002-2006:

1) kredytu (pożyczki) mieszkaniowego,

2) kredytu (pożyczki) zaciągniętego na spłatę kredytu mieszkaniowego,

3) każdego kolejnego kredytu (pożyczki) zaciągniętego na spłatę kredytu (pożyczki), o którym mowa w pkt 1 lub 2

- do upływu terminu spłaty określonego w umowie o kredyt mieszkaniowy zawartej przed dniem 1 stycznia 2007 r., nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2027 r.

Stosownie natomiast do postanowień art. 26b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r., w ramach tej ulgi odliczeniu podlegają odsetki, które zostały faktycznie zapłacone, a ich wysokość i termin zapłaty są udokumentowane dowodem wystawionym przez bank lub spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową, z którą podatnik zawarł w latach 2002-2006 umowę kredytową.

Ten sposób dokumentowania poniesionych przez podatnika wydatków z tytułu spłaconych odsetek jest warunkiem korzystania z omawianej ulgi, obowiązującym od początku jej istnienia.

Jeżeli ze złożonej deklaracji wynika, że podatnik skorzystał z przysługujących mu ulg podatkowych, organ podatkowy może zwrócić się do niego o okazanie dokumentów lub o złożenie fotokopii dokumentów, których posiadania przez podatnika, w określonym czasie, wymaga przepis prawa.

Niezależnie od powyższego banki, na żądanie naczelnika urzędu skarbowego lub naczelnika urzędu celnego, są zobowiązane do sporządzania i przekazywania informacji o zdarzeniach stanowiących podstawę do skorzystania przez podatnika z ulg podatkowych, jeżeli zostały wykazane w deklaracji złożonej przez podatnika.

Jednakże regulacja ta stosowana jest jedynie w wyjątkowych sytuacjach, gdy podczas przeprowadzania czynności sprawdzających przedłożony przez podatnika dokument stanowiący podstawę skorzystania z ulgi podatkowej budzi wątpliwości organu.

Wyjątkowość tej procedury potwierdza również to, że naczelnik urzędu skarbowego lub naczelnik urzędu celnego, występując do banku z żądaniem, powinien zwracać szczególną uwagę na zasadę szczególnego zaufania pomiędzy instytucjami finansowymi a ich klientami.

Zatem trybu tego nie należy traktować jako zasady, ale należy traktować go jako wyjątek od zasady, obligującej podatnika do udowodnienia organowi podatkowemu prawa do określonej ulgi.

Więcej na ten temat dowiesz się pisząc do mnie: porachunki.podatkowe@gmail.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz