Porachunki Podatkowe

Porachunki Podatkowe

Podatki wpływają na Twoje życie!

W pewnym momencie stajesz się podatnikiem. Czy tego chcesz czy nie. Możesz kontrolować ten wpływ, aby nie był szkodliwy!



środa, 21 kwietnia 2010

JESZCZE O ULDZE INTERNETOWEJ

Jeżeli faktura VAT, którą otrzymuje nabywca usługi zawiera opłaty za poszczególne usługi świadczone na rzecz jego rzecz przez operatora, np. abonamentu telefonicznego, limitu jednostek, abonamentu do usługi internetowej, albo ich koszt zawiera zniżkę dla pracowników operatora, to w ramach ulgi można odliczyć jedynie ostateczna kwotę do zapłaty z tytułu korzystania z Internetu, z pominięciem należności za pozostałe usługi, pomniejszoną o kwotę zniżki.

Odliczeniu od dochodu w ramach ulgi na Internet podlega ostateczna kwota do zapłaty jako faktycznie poniesiony wydatek.

W przypadku, gdy na fakturze nie została wyszczególniona część wydatków poniesionych na użytkowanie Internetu, a tylko zbiorcza suma wydatków poniesionych na pakiet usług - podatniokowi nie przysługuje tzw. ulga internetowa.

Odliczeniu od dochodu podlega jedynie wysokość wydatków na użytkowanie sieci Internet. Nie istnieje możliwość odliczenia od dochodu wydatków na inne usługi (w tym telewizję, telefon), choćby nawet były one immanentnie związane z dostarczaniem Internetu.

Na takim stanowisku stoją organy podatkowe. Jeśli podatnik jest w stanie ustalić, i tym bardziej udokumentować wysokość poszczególnych wydatków, powinien mieć prawo do ich odliczenia. Dopiero jeżeli wystawiana przez dostawcę usług faktura nie pozwala na ustalenie tych wartości, tym samym nie można odliczyć kwoty tychże wydatków od dochodu podlegającego opodatkowaniu.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na temat ulg podatkowych do odliczenia w zeznaniu za 2009 r., napisz do mnie: porachunki.podatkowe@gmail.com

3 komentarze:

  1. Zgadzam się całkowicie. Faktura nie sluży tylko wykazaniu, kto zamówił usługę. W ustawie wyraźnie podano, iż wysokość wydatków podlegających odliczeniu jest dokumentowana fakturą, a zatem nie wystarczy mieć faktury ogólnej i np. zestawienia uslug z podziałem kwot jako załącznika - to faktura musi zawierać wyszczególnione usługi internetowe oraz ich cenę, inaczej odliczenie będzie niemożliwe. Tak więc "pakietowców" ratuje nie załącznik do faktury, ale chyba tylko zmiana dostawcy usług.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  3. Na ulgach za bardzo się nie zna, gdyż w mojej firmie zajmuje się tym księgowa. Jednak jak dobrze kojarzę to raz na 2 lata można odliczać jako osoba prywatna ulgę za internet. Ja jednak bardziej skupiam się na tym, aby firma https://nfg.pl/ zapłaciła za wystawione przeze mnie faktury i nawet klient o tym nie będzie wiedział.

    OdpowiedzUsuń