Porachunki Podatkowe

Porachunki Podatkowe

Podatki wpływają na Twoje życie!

W pewnym momencie stajesz się podatnikiem. Czy tego chcesz czy nie. Możesz kontrolować ten wpływ, aby nie był szkodliwy!



sobota, 1 maja 2010

CZYNNOŚCI KOMORNIKA SĄDOWEGO

Komornicy sądowi, w zakresie, w jakim stosując środki przymusu zastrzeżone dla władzy publicznej, wykonują władztwo publiczne wynikające z funkcji organu egzekucyjnego, są uznawani za organy władzy publicznej, i w związku z tym są objęci regulacją art. 15 ust. 6 ustawy o VAT.

Natomiast czynności wykonywane przez komorników sądowych w pozostałym zakresie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT według zasad ogólnych.

Komornicy sądowi wykonujący czynności egzekucyjne w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania cywilnego są płatnikami podatku od dostawy, dokonywanej w trybie egzekucji, towarów będących własnością dłużnika lub posiadanych przez niego z naruszeniem obowiązujących przepisów.

Komornik sądowy wykonujący ww. czynności egzekucyjne zobowiązany jest do rozliczenia podatku VAT z tytułu dostawy dokonywanej w trybie egzekucji, w sytuacji gdy przedmiotem dostawy jest towar, w rozumieniu przepisów ustawy o VAT, należący do dłużnika będącego podatnikiem podatku VAT w rozumieniu art. 15 ww. ustawy o VAT. Podatek ten bowiem rozliczają co do zasady podatnicy zdefiniowani w art. 15-17 ww. ustawy. W omawianym zaś przypadku komornik jest płatnikiem tego podatku.

Odnosząc się natomiast do kwestii dotyczacej kwot uzyskanych przez komornika sądowego, należy uznać obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku.

Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Zatem kwoty należne uzyskiwane z tytułu dostawy dokonywanej w trybie egzekucji towarów będących własnością dłużnika lub posiadanych przez niego z naruszeniem obowiązujących przepisów zawierają w sobie podatek VAT (przy założeniu, że dłużnikiem jest podatnik VAT).

Jako płatnik, komornik obowiązany jest na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.

Więcej na ten temat dowiesz się pisząc do mnie: porachunki.podatkowe@gmail.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz