Porachunki Podatkowe

Porachunki Podatkowe

Podatki wpływają na Twoje życie!

W pewnym momencie stajesz się podatnikiem. Czy tego chcesz czy nie. Możesz kontrolować ten wpływ, aby nie był szkodliwy!



poniedziałek, 3 maja 2010

WPIS GOŚCINNY

Premia za poziom zakupów nie jest rabatem dla celów VAT

W Rzeczpospolitej z 29.04.2010 r. - dodatek Dobra Firma, zamieszczony został artykuł autorstwa p. Beaty Sadowskiej, który ma znamienny tytuł: „Premie pieniężne obniżają obrót i podatek”.

Przedmiotem rozważań autorki jest głośne zjawisko, jakim są premie (zwane również bonusami) udzielane przez dostawców towarów ich nabywcom z tego tytułu, że ci ostatni osiągną określony poziom obrotów z dostawcą. W swych rozważaniach autorka dochodzi do konkluzji, iż premie pieniężne przyznawane za określony poziom obrotów stanowią upust (rabat) cenowy, w związku z czym powinny być one dokumentowane fakturą korygującą.

Dla uzasadnienia takiej tezy przywołuje wyroki wojewódzkich sądów administracyjnych (w sumie pięć), które rzekomo mają popierać postawioną w tytule tezę. Istotne jest również to, że ze wstępu artykułu wynika, iż obowiązek wystawiania faktur korygujących przy udzielaniu premii znajduje potwierdzenie zarówno w stanowisku organów podatkowych, jak i w stanowisku większości sądów administracyjnych.

Szanowna Pani Autor w związku z tym artykułem muszę zadać Pani pytanie – na jakiej podstawie twierdzisz, że większość sądów administracyjnych tak uważa, jako to jest opisane w artykule, bo z dostępnych wyroków w tym zakresie (zarówno w przedmiocie premii – rabatów, jak i z odniesieniem do kontekstu usług) nic takiego kategorycznego nie wynika. Wynika natomiast z nich, że przyznawanie premii za poziom obrotów jest w zasadzie neutralne dla podatku VAT.

Zauważyć także muszę, że stawiana w artykule teza nie znajduje w moim przekonaniu również oparcia w przywołanych w nim wyrokach, gdyż dotyczą one sytuacji, w których premie można powiązać z konkretnymi transakcjami, chociaż po analizie ich niekoniecznie należy się zgodzić z tym, czy w tych pięciu wyrokach sądy rzeczywiście mają rację.

W kontekście przywołanych wyroków należy również zauważyć, iż jedynie wyroki wrocławskiego WSA są prawomocne, natomiast pozostałe jeszcze nie. Stąd też trudno jest już dzisiaj stwierdzić, że te nieprawomocne wyroki się ostaną, jeżeli wniesiono od nich skargi kasacyjne.

Biorąc taki stan rzeczy pod uwagę należy zadać Szanownej Autorce kolejne pytanie, czy przypadkiem fiskus nie wypłakał się jej w rękaw, w związku z czym należy go trochę pocieszyć. A może znaczenie miało miłosierdzie do sponiewieranego przez sądy fiskusa.

Jeżeli tak, to chwała za miłosierne serce, ale dlaczego przy tym straszyć podatników VAT, że większość sądów w przedmiocie premii przyznaje temuż fiskusowi rację, skoro wcale tak nie jest.

doradca podatkowy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz