Porachunki Podatkowe

Porachunki Podatkowe

Podatki wpływają na Twoje życie!

W pewnym momencie stajesz się podatnikiem. Czy tego chcesz czy nie. Możesz kontrolować ten wpływ, aby nie był szkodliwy!



niedziela, 16 maja 2010

ZANIECHANE INWESTYCJE

Na potrzeby ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych inwestycją są środki trwałe w budowie, czyli zaliczane do aktywów trwałych środki trwałe w okresie ich budowy, montażu lub ulepszania już istniejącego środka trwałego.

Środkami trwałymi są natomiast m.in. nieruchomości - w tym grunty, prawo użytkowania wieczystego gruntu, budowle i budynki, a także będące odrębną własnością lokale, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego.

Treść tych przepisów niedwuznacznie wskazuje więc, że inwestycją dotyczącą nieruchomości może być tylko taka budowa, montaż lub ulepszenie nieruchomości, gdy podatnik już dysponuje przedmiotem inwestycji, czyli samą nieruchomością.

Wszelkie działania zmierzające do nabycia nieruchomości i wszelkie koszty poniesione w związku z takimi działaniami nie mogą być potraktowane jako etap inwestycyjny, gdyż dopiero mogą one skutkować nabyciem nieruchomości i mogą ewentualnie stanowić element planu inwestycyjnego w szerokim, ale pozaprawnym sensie tego wyrazu.

Owszem, z punktu widzenia konkretnej inwestycji i w sensie ekonomicznym działania przygotowawcze i analityczne ściśle wiążą się z inwestycją sensu stricte, ale w sensie prawnym ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych i związane z nią przepisy ustawy o rachunkowości wyraźnie odróżniają sam etap przygotowawczy od inwestycji.

Inwestycją jest tylko prowadzona na nieruchomości budowa, montaż lub ulepszenie, zaś aby mówić o takiej budowie, montażu lub ulepszeniu sama nieruchomość musi już znajdować się w dyspozycji podatnika. Koszty poniesione w celu nabycia nieruchomości nie są kosztami inwestycji, co oczywiście nie zmienia faktu, że są kosztami uzyskania przychodu.

W związku z powyższym Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie podzielił stanowisko podatnika, iż
koszty analiz i opracowań wstępnych projektów, uzyskania odpowiednich dokumentów, koszty opinii biegłych, koszty usług prawnych są kosztami uzyskania przychodu, kwalifikowanymi na zasadach ogólnych, i nie stanowią one kosztów zaniechanych inwestycji.

Są one potrącane w dacie poniesienia. Prawidłowe jest też stanowisko podatnika, iż poniesione wydatki będą stanowiły koszt uzyskania przychodu w razie rozpoczęcia inwestycji, przy czym wskazać należy, że rozpoczęcie inwestycji niczego nie zmienia w zakresie kwalifikowania wydatków poniesionych przed inwestycją (nabyciem tytułu prawnego do nieruchomości, na której będzie realizowana inwestycja).

Natomiast odnośnie do wydatków poniesionych po rozpoczęciu inwestycji, ale ostatecznie zaniechanych, wydatki takie nie tracą kosztowego charakteru, zaś potrącalne są w dacie zbycia inwestycji lub jej likwidacji.


Dotyczy to także wydatków na inwestycje poniesionych przed 1 stycznia 2009 r., ale co do których decyzja o ich zaniechaniu zapadła już po tej dacie (wyrok z dnia 16 kwietnia 2010 r.).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz