Porachunki Podatkowe

Porachunki Podatkowe

Podatki wpływają na Twoje życie!

W pewnym momencie stajesz się podatnikiem. Czy tego chcesz czy nie. Możesz kontrolować ten wpływ, aby nie był szkodliwy!



niedziela, 2 maja 2010

GORZELNIE ROLNICZE A PODATEK AKCYZOWY

Na dzień dzisiejszy nie jest planowana zmiana form, w których może zostać złożone zabezpieczenie akcyzowe, zwłaszcza zastąpienie weksla własnego inną formą.

Nie zakłada się również, że urzędy celne będą w odniesieniu do gorzelni rolniczych żądać zabezpieczeń akcyzowych tylko w formie gotówki lub gwarancji bankowych.

Obowiązek złożenia zabezpieczenia akcyzowego przez podmioty prowadzące działalność w zakresie wyrobów akcyzowych wynika z przepisów ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11, z późn. zm.) i dotyczy m.in. podmiotów prowadzących skład podatkowy.

Katalog form, w których może zostać złożone zabezpieczenie akcyzowe, przewiduje następujące postacie zabezpieczenia:

1) depozyt w gotówce;

2) gwarancja bankowa lub ubezpieczeniowa;

3) czek potwierdzony przez krajowy bank wystawcy czeku;

4) weksel własny;

5) inny dokument mający wartość płatniczą.

Wszystkie powyższe formy mogą być stosowane od 4 czerwca 2004 r., od kiedy wprowadzono możliwość składania zabezpieczenia akcyzowego w formie weksla, w związku z czym żadnej z nich nie należy traktować jako formy nowej.

Ponadto podmioty obowiązane do złożenia zabezpieczenia akcyzowego mogą wybrać dowolną formę zabezpieczenia spośród ww. form, z wyjątkiem sytuacji gdy zabezpieczenie akcyzowe jest składane przez osoby trzecie zamiast podmiotu obowiązanego do jego złożenia. Takie zastępcze zabezpieczenie akcyzowe osoby trzeciej może być złożone tylko w formie depozytu w gotówce, gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej, lub czeku potwierdzonego przez krajowy bank wystawcy czeku.

Przy doborze do katalogu form zabezpieczenia akcyzowego Ministerstwo Finansów kieruje się przede wszystkich koniecznością zagwarantowania zapłaty zobowiązań podatkowych, z uwzględnieniem skuteczności poszczególnych form zabezpieczenia.

Każdy przypadek złożenia zabezpieczenia akcyzowego podlega indywidualnej ocenie właściwego naczelnika urzędu celnego, a ewentualna odmowa przyjęcia proponowanej formy zabezpieczenia może nastąpić tylko na podstawie ustawy o podatku akcyzowym, tzn. w przypadku stwierdzenia przez naczelnika, że proponowana forma nie zapewni pokrycia w terminie, w należnej wysokości lub w sposób skuteczny kwoty zobowiązania podatkowego.

Jak wynika z powyższego, Ministerstwo Finansów nie zamierza obecnie ograniczać dotychczasowego katalogu form zabezpieczenia akcyzowego, zwłaszcza składanego przez gorzelnie rolnicze. Tak stwierdził w odpowiedzi na interpelację poselską podsekretarz stanu Jacek Kapica udzieloną w dniu 8 marca 2010 r.

Więcej na ten temat dowiesz się pisząc do mnie: porachunki.podatkowe@gmail.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz