Porachunki Podatkowe

Porachunki Podatkowe

Podatki wpływają na Twoje życie!

W pewnym momencie stajesz się podatnikiem. Czy tego chcesz czy nie. Możesz kontrolować ten wpływ, aby nie był szkodliwy!



poniedziałek, 3 maja 2010

ZAKUP PALIWA Z NIEUJAWNIONEGO ŹRÓDŁA POCHODZENIA

O niecnych poczynaniach Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w dniu 22 marca 2010 r. napisała posłanka w pytaniu skierowanym do Ministra Finansów dotyczącym sytuacji firm transportowych z woj. łódzkiego, na które urzędy skarbowe nakładają obowiązek ponownego opłacenia podatku VAT od zakupionego paliwa.

Organy skarbowe z terenu województwa łódzkiego wszczynają wobec firm transportowych postępowania podatkowe, w toku których pozbawiają właścicieli tych firm prawa do odliczania podatku VAT z faktur dokumentujących zakup paliwa za okres przypadający po akcesji Polski do Unii Europejskiej.

W efekcie tych działań firmy te zobowiązane są do zapłacenia po raz kolejny podatku VAT, pomimo iż podatek ten już raz został zapłacony sprzedawcom paliwa, którzy zaewidencjonowali transakcje, rozliczyli otrzymany podatek VAT i odprowadzili go do urzędu skarbowego.

Zdaniem organów podatkowych paliwo zakupione było od firm, które wprowadzały do obrotu paliwa pochodzące z nieujawnionych źródeł, w postaci oleju napędowego oraz oleju opałowego stosowanego jako olej napędowy.

Organy skarbowe w toku postępowań uznają, że firmy, które sprzedawały paliwo, nie były jego właścicielem, przez co pozbawiają firmy transportowe prawa do odliczenia podatku naliczonego VAT, który te uprzednio już zapłaciły sprzedającym, i domagają się kolejny raz zapłaty tego podatku wraz z odsetkami, które niejednokrotnie sięgają niemalże połowy naliczonej zaległości.

Dodatkowo organy skarbowe nie uznają zapłaconego w momencie nabycia paliwa podatku VAT za koszt podatkowy w ramach prowadzonej działalności, co skutkuje kolejnymi sprawami podatkowymi, w toku których właściciele firm transportowych zobowiązani są do zapłacenia podatku dochodowego również z ustawowymi odsetkami.

Zobowiązania te są wobec podatników naliczane za okres do 5 lat wstecz, a także że po wydaniu decyzji w zakresie podatku VAT i podatku dochodowego organy skarbowe wszczynają wobec właścicieli firm transportowych sprawy karnoskarbowe, które jak dotychczas nie zostały jeszcze rozpoznane, ale będą one skutkować zasądzeniem kolejnych zobowiązań pieniężnych, a być może nawet orzeczeniem zakazu prowadzenia działalności.

W każdym przypadku sprzedaż paliwa następowała od firm, które były czynnymi podatnikami podatku VAT i posiadały koncesję na sprzedaż paliwa w okresie, kiedy państwo polskie wymagało posiadania takiej koncesji. W trakcie współpracy z firmami sprzedającymi paliwo w firmach transportowych wielokrotnie były prowadzone przez organy skarbowe kontrole, które nie stwierdzały żadnych nieprawidłowości, nikt nie kwestionował zakupu paliwa i jego pochodzenia. Ponadto w kilku przypadkach właściciele firm transportowych sami występowali o sprawdzenie tych firm, uzyskując pisemne informacje, iż firmy te nie budzą wątpliwości organów skarbowych.

Co ciekawe, te same firmy paliwowe dostarczały paliwo przedsiębiorcom transportowym z innych województw, wobec których w identycznych okolicznościach tamtejszy aparat skarbowy żadnych działań restrykcyjnych nie podejmował.

Do tej pory wszystkie sprawy przed Sądem Administracyjnym w Łodzi zostały przez podatników wygrane. Sąd uchylił wszystkie decyzje Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi, przytaczając na uzasadnienie wydanych spraw orzecznictwo unijne zabraniające pozbawiania podatnika prawa do odliczenia podatku z tytułu zakupu paliwa pochodzącego z nieujawnionego źródła pochodzenia, jeżeli nie miał on świadomości, iż bierze on udział w procederze oszukańczym, oraz z uwagi na umarzanie przez organy ścigania spraw karnych wobec osób podejrzanych o wprowadzanie paliwa z nielegalnego źródła do obrotu.

Więcej na ten temat dowiesz się pisząc do mnie: porachunki.podatkowe@gmail.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz